Benfica Lizbona - Lech Poznań: wynik i relacja - Liga Europy

03/12/2020, 22:05 GMT+1

Lech Poznań musiał wygrać z Benficą, by przedłużyć nadzieje na awans. W meczu 5. kolejki Ligi Europy podopieczni Dariusza Żurawia przegrali jednak w Lizbonie 0:4 i mogą się skoncentrować na walce o przedostatnie miejsce w grupie D.

Zwycięstwo albo pożegnanie z Ligą Europy. Piłkarze Kolejorza wiedzieli, jak wielką stawkę będzie miał mecz w Lizbonie. Lech z trzema punktami wciąż miał szanse na podtrzymanie nadziei na wyjście z grupy, ale zadanie było niezwykle trudne.
W pierwszym spotkaniu między tymi zespołami Benfica zwyciężyła 4:2, choć poznaniacy zaprezentowali się z dobrej strony pod względem ofensywnym.
Do meczu z Portugalczykami polski zespół przystępował bez kontuzjowanego Pedro Tiby. Tym bardziej szanse na zwycięstwo były nikłe. Lekkim optymizmem napawała jednak nieco słabsza forma Benfiki w ostatnich meczach, a zwłaszcza postawa obrony.

Grali spokojnie, a i tak strzelili

W pierwszej połowie drużyna z ekstraklasy prezentowała się obiecująco. W obronie nie było idealnie, ale do 36. minuty poznaniacy nie popełnili większych błędów. Gospodarze skupili się na ataku pozycyjnym i niewiele z tego wynikało - defensywa Lecha grała solidnie. Inna sprawa, że ekipa Jorge Jesusa nie forsowała tempa.
W 21. minucie Benfica miała znakomitą okazję. Najpierw strzał Pizziego świetnie obronił Filip Bednarek, a po chwili uderzał Darwin Nunez. Na szczęście dla gości Urugwajczyk strzelił nad poprzeczką. To była jedna z nielicznych sytuacji lizbończyków.
Niestety druga zakończyła się golem. Pizzi dośrodkował z rzutu rożnego, a Jan Vertonghen idealnie wyskoczył i uderzył głową. Tym razem polski bramkarz był bez szans. Więcej goli do przerwy nie padło.

Dwie minuty, dwa ciosy

Po zmianie stron gra drużyny Żurawia kompletnie się jednak posypała. Będący jednym z jaśniejszych punktów Lecha Bednarek popełnił błąd - po złym wznowieniu gospodarze od razu ruszyli na jego bramkę, a dwójkową akcję Nuneza z Pizzim wykończył pewnie pierwszy z wymienionych.
Piłkarze Benfiki poszli za ciosem i dosłownie po chwili podwyższyli na 3:0. Pizzi bez żadnych problemów ograł Tomasza Dejewskiego i pewnym strzałem na dalszy słupek pokonał golkipera.
Portugalski zespół stwarzał kolejne sytuacje. Uderzenie Evertona nie zakończyło się następną bramką. Jednak Julian Weigl w 89. minucie zdołał umieścić piłkę w siatce. Niemiec skutecznie uderzył po ziemi, piłka wylądowała tuż przy słupku.
Lech był tylko tłem dla gospodarzy i stracił szanse na awans.
W kolejnej rundzie zagrają Benfica i Rangersi, którzy awansowali na pierwsze miejsce dzięki wygranej 3:2 ze Standardem Liege. Obie ekipy mają po 11 punktów.
Benfica Lizbona - Lech Poznań 4:0 (1:0)Bramki: Vertonghen (36), Nunez (57), Pizzi (58), Weigl (89)