Zadecydował podpunkt G. Takiej walki w Lidze Mistrzów dawno nie było

03/11/2022, 11:28 GMT+1

Benfica i PSG zakończyły rywalizację w grupie H Ligi Mistrzów niemal z identycznym bilansem. O kolejności w tabeli decydować musiały gole strzelone na wyjeździe, co w takiej sytuacji jest dopiero siódmym kryterium w regulaminie. Tych więcej uzbierali Portugalczycy, którzy zajęli pierwsze miejsce.

W środowy wieczór paryżanie pokonali Juventus na jego terenie 2:1. Benfica rozbiła zaś na wyjeździe Maccabi Hajfa 6:1, wbijając aż pięć goli po przerwie, w tym ostatniego w 92. minucie. Okazało się, że trafienie Joao Mario było kluczowe dla losów rywalizacji w grupie H.
PSG i Benfica zakończyły fazę grupową z 14 punktami i identycznym bilansem bramek 16-7. Do tego w obu bezpośrednich spotkaniach padły remisy 1:1. Wyżej sklasyfikowana została drużyna z Portugalii, która strzeliła łącznie więcej goli na wyjeździe - dziewięć (przy sześciu ekipy mistrzów Francji).

Siódme kryterium

W regulaminie rozgrywek to dopiero siódme kolejne kryterium (podpunkt g artykułu 17.01), które stosuje się w przypadku remisu punktowego.
PSG i Benfica to jedyni z 32 uczestników fazy grupowej LM, którzy w tym sezonie nie doznali jeszcze ani jednej porażki w jakichkolwiek rozgrywkach.
Losowanie par 1/8 finału LM zaplanowano na poniedziałek w Nyonie.

Liga Mistrzów 2022/2023. Kto awansował z grup do 1/8 finału?

Grupa H: Benfica, Paris Saint-Germain
Drużyny z pierwszych miejsc zmierzą się z tymi, które zajęły drugie miejsca i - będąc w uprzywilejowanej pozycji - mecze rewanżowe rozegrają na swoich stadionach. Oczywiście nie mogą na siebie trafić te zespoły, które rywalizowały ze sobą w fazie grupowej. Na tym etapie obowiązuje również zasada, że nie może dojść do spotkań drużyn z tego samego kraju.
Pierwsze spotkania 1/8 finału odbędą się 14 i 15 lutego oraz 21 i 22 lutego. Rewanże 7 i 8 marca oraz 15 i 15 marca.
Autor: kz/łup / Źródło: eurosport.pl, PAP