Baraże do mistrzostw świata 2022: Polska bez rozstawienia. Walia i Turcja wyprzedziły Polaków

16/11/2021, 21:55 GMT+1

Walia zremisowała we wtorkowy wieczór 1:1 z Belgią, a Turcja pokonała na wyjeździe Czarnogórę 2:1 w ostatniej kolejce fazy grupowej eliminacji przyszłorocznych mistrzostw świata. Wobec tych rezultatów Polska wypadła z grona drużyn rozstawionych w barażach.

Walia zremisowała z Belgią

Biało-Czerwoni poniedziałkową porażką z Węgrami w Warszawie (1:2) skomplikowali sobie drogę na mundial w Katarze. Choć mieli już zagwarantowane drugie miejsce w grupie I, dające pewny udział w barażach, do rozstrzygnięcia pozostawała jeszcze kwestia rozstawienia. To na jego podstawie zostaną wyłonieni gospodarze pierwszej rundy barażowej. Tymczasem Polacy przed ostatnim dniem fazy grupowej eliminacji zajmowali ostatnią, szóstą lokatę, gwarantującą rozstawienie. We wtorek mogli więc tylko z nadzieją śledzić przebieg spotkań w grupach E i G, w których kilka zespołów mogło ich wyprzedzić.

Walijczycy wykorzystali szansę

Teoretycznie przed najłatwiejszym zadaniem we wtorek stali Walijczycy, którym do szczęścia wystarczał remis na własnym terenie z pewną już awansu na mundial Belgią.
Najlepszy zespół rankingu FIFA rozpoczął wtorkowy mecz w Cardiff bez sześciu zawodników, którzy przed trzema dniami wystąpili w wyjściowym składzie przeciwko Białorusi. W podstawowej jedenastce pozostali tylko: Witsel, De Bruyne, Vanaken, Meunier oraz Castagne. Mimo tylu zmian to jednak Belgowie lepiej prezentowali się od pierwszego gwizdka, co potwierdzili już w 12. minucie spotkania. Prowadzenie gościom strzałem sprzed pola karnego dał Kevin De Bruyne.
Walijczycy do przerwy oddali zaledwie dwa strzały, w tym jeden w światło bramki. To jednak wystarczyło im do upragnionego wyrównania. Belgijskiego bramkarza uderzeniem z bliskiej odległości pokonał Kieffer Moore.
Po zmianie stron reprezentanci Walii dopilnowali korzystnego rezultatu, dzięki któremu znaleźli się wśród drużyn rozstawionych w barażach.

Zwycięstwo Turcji i awans Holandii

Z kolei w grupie G aż trzy zespoły (Holandia, Turcja i Norwegia) miały jeszcze szansę zarówno na bezpośredni awans do MŚ, jak i odpadniecie z kwalifikacji. Każda z tych reprezentacji mogła też wypchnąć Polaków z grona ekip rozstawionych w barażach.
Zajmująca trzecią pozycję przed ostatnią serią spotkań Turcja, by pozostać w grze o mundial, musiała pokonać na wyjeździe Czarnogórę. Konfrontacja w Podgoricy rozpoczęła się jednak niespodziewanie, bo już po trzech minutach prowadzili gospodarze. Wynik otworzył Fatos Beciraj strzałem z pola karnego.
Turcy wyrównali jednak już po kilkunastu minutach dzięki trafieniu Kerema Akturkoglu. W całym meczu przeważali niemal w każdym elemencie gry, co znalazło odzwierciedlenie w końcowym rezultacie. Wprowadzony tuż po przerwie Orkun Kokcu przechylił w drugiej odsłonie szalę zwycięstwa na stronę gości, wykorzystując podanie Hakana Calhanoglu.
Dzięki wygranej Turcja zakończyła rywalizację w grupie G na drugim miejscu. W stawce barażowej ma więcej punktów od Polski, lecz, podobnie jak nasza reprezentacja, nie będzie rozstawiona.
Kerem Akturkoglu
We wtorek bezpośredni awans z tej grupy przypieczętowała Holandia, pokonując Norwegię 2:0.

Ukraina też w barażach

W grupie D "rzutem na taśmę" miejsce w barażach wywalczyła Ukraina, która wygrała na wyjeździe z Bośnią i Hercegowiną 2:0. Zwycięstwo w Zenicy było jednym z dwóch warunków koniecznych do awansu na drugą pozycję, za mistrzem świata Francją. Drugim była wygrana "Trójkolorowych" z Finlandią w Helsinkach.
Lider Ukraińców nie zawiódł i również ograł gospodarzy 2:0 po golach Kyliana Mbappe i Karima Benzemy. Francja już wcześniej zapewniła sobie bezpośredni awans.

Oni są pewni gry na mundialu

Awans na mundial w Katarze w europejskich eliminacjach wywalczyły: Serbia (grupa A), Hiszpania (grupa B), Szwajcaria (grupa C), Francja (grupa D, obrońca tytułu), Belgia (grupa E), Dania (grupa F), Holandia (grupa G), Chorwacja (grupa H), Anglia (grupa I), Niemcy (grupa J).

Baraże MŚ 2022: terminarz

Losowanie par barażowych odbędzie się 26 listopada. Szóstka rozstawionych drużyn, które 24 bądź 25 marca zagrają w roli gospodarzy, to: Portugalia, Szkocja, Włochy, Rosja, Szwecja i Walia. W roli gości wystąpią: Turcja, Polska, Macedonia Północna, Ukraina, Austria oraz Czechy.
W finałowym etapie baraży - 28 lub 29 marca 2022 - spotkają się zwycięzcy pierwszej rundy (gospodarzy także wyłoni losowanie).
Mistrzostwa świata w Katarze z udziałem 32 reprezentacji rozegrane zostaną między 21 listopada a 18 grudnia przyszłego roku.