AS Roma - Manchester United: wynik i relacja - Liga Europy

06/05/2021, 21:17 GMT+2

Manchester United w czwartkowy wieczór dopełnił formalności w rewanżowym starciu z AS Romą i awansował do finału Ligi Europy, który odbędzie się w Gdańsku. Drużyna prowadzona przez Ole Gunnara Solskjaera tym razem przegrała na Stadio Olimpico 2:3, ale w półfinałowym dwumeczu rozbiła rywali 8:5. Zwycięskiego gola dla gospodarzy wypracował 19-letni Polak Nicola Zalewski.

Nicola Zalewski

Trapiony kontuzjami zespół ze stolicy Włoch już po pierwszym spotkaniu 1/2 finału miał tylko iluzoryczne szanse na wyeliminowanie ekipy z Premier League. Na Old Trafford gospodarze zwyciężyli aż 6:2, praktycznie rozstrzygając losy awansu.

Znów Cavani

Rzymianie na własnym terenie chcieli przynajmniej uratować twarz po blamażu w Anglii. Już w pierwszym kwadransie spotkania oddali pięć strzałów na bramkę Davida De Gei, wyrównując swoje osiągnięcia w tym względzie z pierwszej konfrontacji. Gospodarzy zawodziła jednak skuteczność, a z celnymi uderzeniami dobrze radził sobie hiszpański bramkarz rywali.
Edinson Cavani
Na domiar złego dla stołecznej drużyny jeszcze w pierwszej odsłonie przypomniał o sobie Edinson Cavani. 34-letni Urugwajczyk przed tygodniem dwukrotnie trafiał do siatki rzymian.
Tym razem otworzył wynik spotkania w 39. minucie gry, pewnie wykorzystując dogranie Freda.

Pożegnanie z klasą

Po zmianie stron we włoski zespół wstąpiły jednak nowe siły. Od początku drugiej odsłony Giallorossi z niesamowitą pasją nacierali na bramkę United. Dwie szanse w krótkim odstępie czasu wykorzystali Edin Dżeko oraz Bryan Cristante i po godzinie gry to Roma niespodziewanie wyszła na prowadzenie. Przed kolejnymi golami uchroniły przyjezdnych tylko znakomite interwencje De Gei.
Już po kilku minutach kolejnym trafieniem odpowiedział jednak Cavani, podcinając ponownie skrzydła miejscowym piłkarzom.
Przy takim wyniku trener Paulo Fonseca postanowił dać szansę występu kilku rezerwowym. Na murawie zameldował się m.in. 19-letni Nicola Zalewski. Reprezentantowi polskiej młodzieżówki wystarczyło kilka minut na boisku, by uderzeniem z powietrza wypracować premierowe trafienie w pierwszym zespole Romy. Gol ostatecznie został zapisany jako samobójcze trafienie Alexa Tellesa, od którego odbiła się piłka po strzale Zalewskiego. Przywrócił on jednak gospodarzom prowadzenie, którego nie oddali już do końca. Roma mimo wyraźnej porażki w dwumeczu pożegnała się z Ligą Europy w dobrym stylu.
Tymczasem Manchester United 26 maja zmierzy się w Gdańsku z Villarrealem, który w półfinale wyeliminował z rozgrywek ekipę Arsenalu.