Arsenal - Tottenham: wynik i relacja z sobotniego meczu - Premier League

01/10/2022, 14:29 GMT+2

Po 8. kolejce Arsenal nadal będzie liderem Premier League. W sobotnim meczu na szczycie Kanonierzy w derbach Londynu pokonali na własnym stadionie Tottenham 3:1. Jedynego gola dla gości, swojego setnego w wyjazdowym spotkaniu ligowym, strzelił napastnik gości Harry Kane.

Spotkanie na Emirates Stadium nie miało wyraźnego faworyta, bo zmierzyły się pierwsza z trzecią drużyną ligowej tabeli. Starcie lepiej rozpoczęło się dla gospodarzy, który w 20. minucie prowadzili, gdy na listę strzelców wpisał się Thomas Partey.

Kane przeszedł do historii, ale Tottenham przegrał

Na kwadrans przed końcem pierwszej połowy Koguty wyrównały po uderzeniu Kane'a z rzutu karnego. Dla kapitana reprezentacji Anglii było to szczególne trafienie. Został pierwszym piłkarzem w historii Premier League, który zdobył 100 bramek w meczach wyjazdowych w tych rozgrywkach.

Później rządził już tylko Arsenal. Odzyskał prowadzenie tuż po przerwie, gdy z błędu Hugo Llorisa oraz Cristiana Romero skorzystał Gabriel Jesus, strzelając swojego piątego gola w tym sezonie ligowym.
W dalszej części gra zaostrzyła się, czego efektem była czerwona kartka dla obrońcy Tottenhamu Emersona Royala w 62. minucie. Zwycięstwo podopiecznych Mikaela Artety przypieczętował szwajcarski pomocnik Granit Xhaka, ustalając wynik na 3:1 dla gospodarzy.

Dla Arsenalu była to siódma wygrana w ósmym spotkaniu w Premier League. Dzięki temu Kanonierzy z pewnością utrzymają pozycję lidera, bo drugi Manchester City - grający w niedzielę derby z United - ma cztery punkty straty.
Tottenham jest trzeci (17 pkt).

Wielkie emocje w Liverpoolu

Do niespodzianki doszło w Liverpoolu, gdzie The Reds mierzyli się z Brighton. Po 17 minutach goście sensacyjnie prowadzili po dwóch bramkach Belga Leandro Trossarda. Kwadrans później kontaktowego gola strzelił Roberto Firmino, a ten sam zawodnik doprowadził do wyrównania.
Po samobójczym trafieniu Adama Webstera wydawało się, że gospodarze uratują zwycięstwo. Nic bardziej mylnego. W końcówce raz jeszcze błysnął Trossard, zapewniając swojej ekipie cenny wyjazdowy remis.
Wygraną na Selhurst Park uratowała z kolei londyńska Chelsea. Do 90. minuty The Blues remisowali z Crystal Palace 1:1, ale wtedy gola strzelił rezerwowy gości Conor Gallagher, dając swojej drużynie pierwsze trzy punkty od 3 września.