Amp futbol. Polska - Hiszpania: wynik i relacja 1/2 finału mistrzostw Europy w amp futbolu

18/09/2021, 14:31 GMT+2

Reprezentacja Polski w amp futbolu w sobotę przegrała 1:2 z Hiszpanią w 1/2 finału mistrzostw Europy w rozgrywanych Krakowie. Biało-Czerwoni w niedzielę zagrają o trzecie miejsce z Rosją.

Bartosz Łastowski

Była to już druga potyczka tych zespołów na tegorocznym czempionacie Starego Kontynentu. Przed trzema dniami na obiekcie Prądniczanki jeszcze w fazie grupowej padł remis 1:1, który pozwolił Biało-Czerwonym zająć pierwsze miejsce w swojej stawce.

Niewykorzystana przewaga

Takim samym rezultatem zakończyła się również pierwsza odsłona sobotniego spotkania na stadionie Cracovii, którego stawką był finał turnieju. Polacy zdecydowanie przeważali od samego początku. Gospodarze z wielką determinacją walczyli o gola, a Hiszpanie długo byli schowani za podwójną gardą. Okazji do otwarcia wyniku nie brakowało, jak choćby w 12. minucie, gdy bohater ćwierćfinału z Francją Kamil Grygiel przegrał pojedynek z bramkarzem.
Mimo wyraźniej przewagi Biało-Czerwonych to zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego pierwsi cieszyli się z gola. Powodzenie tuż przed przerwą przyniosła im znakomita kontra wyprowadzona przez Davida Mendesa, który po świetnym rajdzie otworzył drogę do bramki Franowi Castilli.
Gospodarze zareagowali w najlepszy możliwy sposób. Już po dwóch minutach Bartosz Łastowski popisał się fantastycznym uderzeniem z rzutu wolnego, doprowadzając do remisu. Była to już jego czwarta bramka zdobyta na tym turnieju.
Gra Polaków napawała optymizmem przed drugą częścią spotkania, lecz ta należała niestety do rywali. Decydujący cios bezpośrednio z rzutu wolnego zadał Adrian Castro. Polacy do ostatnich minut walczyli o wyrównanie, lecz zawodziła ich skuteczność.
Mimo porażki nie jest to jeszcze koniec mistrzostw dla naszych reprezentantów. W niedzielę o godz. 17:30 zagrają o brązowe medale z Rosją, która w półfinale uległa Turcji 2:5.
Finał rozgrany zostanie o godz. 20.00.

Amp futbol to odmiana piłki nożnej uprawiana przez zawodników po jednostronnej amputacji kończyny dolnej w przypadku graczy z pola lub kończyny górnej u bramkarzy. Mecze trwają 2x25 minut.
W krakowskim turnieju wystartowało 13 zespołów. Tytułu wywalczonego w 2017 roku bronią Turcy, Polacy zajęli wówczas trzecie miejsce.