Ajax Amsterdam - AS Roma: wynik meczu i relacja - Liga Europy

08/04/2021, 21:15 GMT+2

Ajax Amsterdam przegrał na własnym boisku z AS Roma 1:2 w pierwszym ćwierćfinałowym meczu Ligi Europy. Gospodarze zdobyli bramkę jako pierwsi, następnie wykonywali jeszcze rzut karny, ale nawet to nie zdołało uchronić ich przed porażką.

Ajax Amsterdam - AS Roma w ćwierćfinale Ligi Europy

W pierwszych 40 minutach działo się niewiele, a obie drużyny sprawiały wrażenie, jakby ich głównym zadaniem było wzajemne przeszkadzanie sobie w rozgrywaniu piłki.
Ajaksowi nie pomogła nawet kontuzja Leonardo Spinazzoli, kluczowego rozgrywającego Romy. Pomógł dopiero poważny błąd Gianluki Manciniego, który pozwolił przejąć piłkę Davy'emu Klaassenowi. Holender znakomicie rozegrał ją w polu karnym Romy z Dusanem Tadiciem i płaskim strzałem zdobył bramkę, dającą gospodarzom prowadzenie.

Decydujący moment

Dopiero od tego momentu, na pięć minut przed końcem pierwszej połowy, spotkanie nabrało rumieńców. Ajaksowi niewiele zabrakło, by jeszcze przed gwizdkiem na przerwę podwyższyć prowadzenie, ale bramkarz włoskiej drużyny Pau Lopez zdołał wybawić swój zespół z tarapatów.
Kilka minut po przerwie popisał się po raz drugi, naprawiając ewidentny błąd obrońców, którzy sprokurowali rzut karny. Tadić skierował piłkę w środek bramki, dokładnie tam, gdzie spodziewał się tego Lopez. Rzymianie po fatalnym błędzie uniknęli straty drugiej bramki.

Zmiana ról

Chwilę później cieszyli się z wyrównania. Piłka strzelona przez Lorenzo Pellegriniego z rzutu wolnego przewinęła się przez ręce Kjella Scherpena i wtoczyła się do bramki Ajaksu.
Wyrównująca bramka dodała skrzydeł nieco ospałym dotychczas gościom. Piłkarze Romy uwierzyli w możliwość odmiany losów meczu i zdecydowanie przyspieszyli. Ale przegrupowali się również gospodarze i gra, choć prowadzona nieco szybciej, zaczęła momentami przypominać obraz z pierwszej części spotkania.
W okolicach 70. minuty Ajax mocno przyspieszył i na dłużej zadomowił się na połowie gości. Tych raz po raz z opresji ratował Lopez. W końcówce meczu w demontowanie akcji gospodarzy aktywniej włączyli się obrońcy Romy, tworząc zaporę niemal nie do pokonania.

Cios Romy w końcówce

Ajax atakował, ale wystarczyła chwila nieuwagi, by z drugiego gola cieszyli się goście. Jeden kontratak dał piłkarzom Romy rzut rożny, a jego egzekucja, kapitalnie wykończona przez Ibaneza, dała prowadzenie w wyjazdowym meczu.
Gospodarze ponownie rzucili się do ataku, ale Lopez po raz drugi nie dał się pokonać.
Ajax na własnym boisku uległ Romie 1:2 i mocno skomplikował swoje szanse na awans do półfinału Ligi Europy.

Ajax Amsterdam - AS Roma 1:2 (1:0)Bramki: Davy Klaassen (39') - Lorenzo Pellegrini (57'), Ibanez (87')