1/16 finału. Napoli łatwo wygrało w Zurychu 3:1

14/02/2019, 21:55 GMT+1

Napoli jedną nogą w 1/8 finału Ligi Europy. Piłkarze Carlo Ancelottiego nie mieli żadnych problemów i łatwo wygrali pierwszy, wyjazdowy mecz z FC Zurych 3:1 (2:0). Dobrze w czwartek zaprezentowali się Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński.

Jeszcze jesienią drużyna prowadzona przez Ancelottiego biła się w Lidze Mistrzów. Przeciwników neapolitańczycy mieli nie byle jakich, bo los skojarzył ich z PSG, Liverpoolem i Crveną Zvezdą. Zaczęło się świetnie, ale później przyszła zadyszka i tylko trzecie miejsce na finiszu fazy grupowej. O awansie The Reds zdecydował lepszy bilans bezpośrednich meczów, Napoli musiało się zadowolić grą w Lidze Europy.
Tu, na drugim drugoligowym europejskim froncie, wicemistrzowie Włoch z miejsca stali się jednym z faworytów. 1/16 finału ma być tylko przystankiem w drodze do końcowego triumfu. I rzeczywiście, w pierwszym meczu tej fazy, gracze z Zurychu postawili się tylko w końcówce.

Dwa szybkie gole

Zaczęło się świetnie dla gości. Zegar wskazywał 12. minutę, a świetnie pokazał się Milik. Polski napastnik odważnie ruszył w stronę golkipera gospodarzy Yanicka Brechera, odebrał mu piłkę i wyłożył ją Lorenzo Insigne do pustej bramki. Z gola cieszył się Włoch, ale koledzy z gratulacjami ruszyli do Milika. Napoli napoczęło rywala.
2:0 zrobiło się niespełna dziesięć minut później. Piłkę z prawego skrzydła dośrodkował Kevin Malcuit, a wszystko wykończył Jose Maria Callejon. Różnicę klas widać było aż nadto. Taki wynik utrzymał się do przerwy, a był to najmniejszy wymiar kary. Kilkukrotnie próbowali jeszcze Insigne i Milik, swoją szansę miał nawet środkowy obrońcy Kalidou Koulibaly.
Tuż po zmianie stron błysnął Zieliński, który w pierwszej połowie grał słabo. Polak po przerwie nie miał litości dla rywali, ogrywał ich jak chciał i wdarł się w pole karne. Do zdobycia bramki zabrakło zimnej krwi w wykończeniu. Tym razem gospodarzom się upiekło, ale zupełnie nie mieli oni recepty na zatrzymanie rozpędzonego Napoli.
W kolejnych minutach Napoli spuściło nieco z tonu, było pewno swego, nie chciało marnować więcej sił. Kolejne szanse i tak się pojawiały. Niespełna kwadrans przed końcem znów w polu karnym szarżował Zieliński i tym razem już się nie pomylił. Polak minął dwóch rywali i pewnie umieścił piłkę w bramce Brechera. To był pogrom na wielkim luzie.
Szwajcarska ekipa była bezradna, ale gola też ostatecznie strzela. Błąd w polu karnym, zagrywając ręką, popełnił Nikola Maksimović i gospodarze mieli jedenastkę. Tę w znakomitym stylu, pięknym kopnięciem w środek wykorzystał Benjamin Kololli.
Skończyło się zatem wynikiem 3:1 i wydaje się, że rewanż (21 lutego) pod Wezuwiuszem w Neapolu będzie jedynie formalnością.
Zurich - Napoli 1:3 (0:2)
Bramki: Insigne (12'), Callejon (21'), Zieliński (77')