Puchar Świata 2023/24: Maryna Gąsienica-Daniel bez punktów w ostatnim gigancie w sezonie

Mariusz Czykier

17/03/2024, 14:06 GMT+1

Maryna Gąsienica-Daniel wypadła z trasy i nie ukończyła drugiego przejazdu w kończącym sezon gigancie w Saalbach. Zawody wygrała Włoszka Federica Brignone, a Małą Kryształową Kulę w gigancie odebrała Szwajcarka Lara Gut-Behrami, która jest już również pewna triumfu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Upadek Gąsienicy-Daniel w 2. przejeździe giganta w Saalbach

Nie tak miał wyglądać ostatni występ Gąsienicy-Daniel w tegorocznym Pucharze Świata. Po pierwszym przejeździe Polka była 14. w gronie 24 najlepszych zawodniczek, biorących udział w finałowych zawodach.

Występ Gąsienicy-Daniel w 1. przejeździe giganta w Saalbach

Katastrofa w drugim przejeździe

W drugim przejeździe początkowo wszystko układało się po myśli najlepszej polskiej alpejki. Górną część trasy przejechała świetnie, z ponad półsekundową przewagą nad najlepszą z jadących przed nią rywalek.
Ale w jednej z bramek mocno ryzykująca Polka popełniła błąd, który kosztował ją wywrotkę, wypadnięcie z trasy i pożegnanie z szansami na poprawienie punktowego bilansu.

To nie był pierwszy raz w tym sezonie, gdy Gąsienica-Daniel po dobrej pierwszej próbie w drugiej albo traciła wysokie miejsce, albo nie kończyła zawodów. Z trasy wypadła również w gigancie w kanadyjskim Tremblant na początku grudnia.
Tegoroczny Puchar Świata Gąsienica-Daniel zakończyła na 23. miejscu w gigancie, zgromadziwszy 95 punktów. Dziesięć pozycji niżej sklasyfikowana została Magdalena Łuczak (52 pkt).

Gut-Behrami bliska triumfu

Sobotnie zawody wygrała Brignone, która o 1,36 s wyprzedziła Nowozelandkę Alice Robinson i 1,67 s Norweżkę Theę Louise Stjernesund.

Brignone wygrała slalom gigant w Saalbach

Dopiero dziesiąta była Gut-Behrami, ale to wystarczyło, by Szwajcarka odebrała Małą Kryształową Kulę za triumf w gigancie. Jest również pewna triumfu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Nad drugą Brignone ma obecnie 208 punktów przewagi.
Do zakończenia rywalizacji w tym sezonie pozostały jeszcze zaplanowane na 22 i 23 marca zawody w supergigancie i w zjeździe.