Brazylia zawiodła w tegorocznych mistrzostwach świata, odpadając już w 1/4 finału. Przynajmniej jeden z jej reprezentantów pozostawił jednak po sobie niezapomniane wspomnienie w Katarze. To Richarlison, który zdobył spektakularną bramkę w meczu z Serbią. Jego trafienie zostało uznane golem turnieju.
Oceniliśmy Polaków za mecz z Argentyną
Mecz Polska - Argentyna na mundialu w Katarze był dla naszej reprezentacji niezwykle trudny. Przez większość spotkania Biało-Czerwoni desperacko się bronili. Polacy bardzo się napracowali, ale i tak ulegli świetnemu rywalowi 0:2. Mimo wszystko naszym piłkarzom udało się osiągnąć sukces i awansować do 1/8 finału. My oceniliśmy Polaków za ich środowy występ w skali 1-6, gdzie 6 to występ świetny, 3 - przeciętny, a 1 - bardzo słaby.
TAK RELACJONOWALIŚMY NA ŻYWO MECZ POLSKA - ARGENTYNA W EUROSPORT.PL
Selekcjoner Czesław Michniewicz w niezwykle ważnym dla nas meczu z Argentyną nie zdecydował się murować bramki. Polacy zagrali w takim samym układzie taktycznym, jak w zwycięskim spotkaniu z Arabią Saudyjską (2:0), czyli 1-4-2-3-1. Jedyną zmianą w wyjściowej jedenastce była gra Karola Świderskiego w miejsce Arkadiusza Milika.
Noty Polaków po meczu z Argentyną
Wojciech Szczęsny - 6
Po raz kolejny był bohaterem reprezentacji Polski. Szczęsny przede wszystkim w fantastyczny sposób obronił już drugi rzut karny na tym mundialu. W 38. minucie do jedenastki podszedł sam Leo Messi, ale jego mocne uderzenie golkiper zatrzymał wyciągniętą prawą ręką. Nasz bramkarz od kapitana Argentyny był lepszy także w 10. minucie, kiedy ten uderzał przy bliższym słupku. W pierwszej połowie Szczęsny zatrzymał również groźne strzały Marcosa Acuny, Juliana Alvareza i Angela Di Marii. Przy golu Alexisa Mac Alistera nie miał wiele do powiedzenia. Tak samo jak przy drugim trafieniu rywali.
Matty Cash - 3,5
Od początku bardzo zapracowany. W obronie nie dawał się mijać. Był też na miejscu, kiedy mocno bite płaskie dośrodkowania przeszywały nasze pole karne. Zdarzało mu się też odważnie ruszyć do przodu. To po jego akcji mieliśmy groźnie zapowiadający się rzut wolny w 21. minucie. Chwilę później wywalczył też rzut rożny. Po zmianie stron nadal ciężko pracował, ale zawinił przy drugim golu Juliana Alvareza. Otworzył mu miejsce w świetle bramki i nieszczęście było gotowe.
Kamil Glik - 4
Rozgrywający 102. mecz w reprezentacji Polski obrońca jak zwykle był filarem naszej defensywy i sprawnie dyrygował poczynaniami kolegów. Od pierwszych akcji skutecznie interweniował w naszym polu karnym. Był zazwyczaj tam, gdzie pojawiało się zagrożenie i przecinał kolejne podania. Niestety, druga połowę zaczął znacznie gorzej. Ani on, ani Kiwior nie przykryli Mac Alistera i padł gol. Chwilę później miał szansę na siódmą bramkę w kadrze, ale jego strzał głową minął słupek.
Jakub Kiwior - 3,5
Skupiony na swojej pracy obrońca w pierwszej połowie nie popełniał błędów. Popisał się kilkoma świetnymi przecięciami podań rywali, jak chociażby w 34. minucie, kiedy piłka leciała już na wolne pole za plecy naszych defensorów. W drugiej połowie spuścił z tonu. Był nieopodal Mac Alistera przy golu, ale nie zdążył doskoczyć do strzelca. Nie dał rady też pomóc Cashowi przy drugim trafieniu. Po jego stracie Lautaro Martinez był także sam na sam ze Szczęsnym, ale na szczęście spudłował. Tuż przed końcem meczu wybił piłkę głową sprzed naszej linii bramkowej, czym zrehabilitował się za wcześniejsze błędy.
Bartosz Bereszyński - 4
Po jego stronie biegał zazwyczaj słynny Angel Di Maria, zadanie miał więc niełatwe. Poturbowany już na początku meczu przez Nicolasa Otamendiego, wstał do walki z animuszem. Dobrze bronił swojego sektora, starał się podłączać do akcji ofensywnych. Po zmianie stron to niestety z jego strony poszło dośrodkowanie Nahuela Moliny, które dało Argentynie gola. Potem grał pewnie w odbiorze. Zmieniony w 72. minucie.
WSZYSTKO O MUNDIALU W KATARZE. WYNIKI, TERMINARZ, SKŁADY
Przemysław Frankowski - 3
Starał się być aktywny po obu stronach boiska. Kilka razy ruszył do przodu, ale więcej miał jednak zadań obronnych, kiedy wspierał naszą lewą flankę i Bereszyńskiego. Zmieniony w przerwie meczu przez trenera Michniewicza.
Grzegorz Krychowiak - 4
To był 97. mecz w kadrze "Krychy" i było widać jego wielkie doświadczenie. Zazwyczaj czujny w defensywie, starał się łatać wszystkie dziury. To on doskakiwał do Messiego, żeby geniusz futbolu nie dał rady zrobić nam krzywdy. Miał też kilka przechwytów. W drugiej połowie zablokował bardzo groźną akcję Messiego. Skupiony na obronie, nie kreował nic w ataku. Dostał żółtą kartkę w 78. minucie i chwilę potem został zmieniony.
Krystian Bielik - 3
W 5. minucie strzelał na bramkę Argentyny zza linii pola karnego, ale został zablokowany. Bielik już na początku kilka razy zbyt szybko stracił piłkę, przez co rywale mieli swoje szanse. Potem bywało różnie, ale na pewno nie był najpewniejszym punktem naszej drużyny. Michniewicz zmienił go w drugiej połowie, bo widział jego błędy w ustawieniu.
Piotr Zieliński - 3
Miał kreować naszą grę w ataku, ale niewiele z tego wyszło. Z przodu nie miał wiele swobody i poruszał się tam niemrawo. Jego wrzutki z rzutów wolnych i rożnych były niebezpieczne, ale jednak blokowane przez rywali. Musiał za to pracować w obronie i asekurować naszą prawą stronę. Nie jest to jego naturalna pozycja i często tam robiła się dziura.
Karol Świderski - 3,5
Od początku starał się atakować wysokim pressingiem. Miał wspierać w ataku Lewandowskiego, ale znacznie częściej było go widać w obronie po prawej stronie. W pierwszej połowie nabiegał się za dwóch i trener Michniewicz podziękował mu za grę już w przerwie meczu.
Robert Lewandowski - 3,5
Nasz kapitan rozegrał swój 137. w reprezentacji. To nie było dla niego łatwe spotkanie. Już na początku meczu ładnie wyłożył piłkę Bielikowi, ale ten został zablokowany. "Lewy" był osamotniony z przodu, starał się walczyć o górne piłki, ale często też rozkładał ręce, bo koledzy nie potrafili dograć do niego piłki. Nabiegał się, walczył, ale często był bezradny.
Rezerwowi:
Michał Skóraś -3
Zmienił Świderskiego tuż po przerwie. To zawodnik dobrze czujący się w defensywie i potrafiący szybko biegać do przodu. Chciał to wykorzystać Michniewicz. Skóraś jednak nie zmienił w znaczny sposób naszej gry.
Jakub Kamiński - 3
W 46. minucie zajął miejsce Frankowskiego. Na skrzydłach trzeba było dużo biegać i to było jego zadanie. Próbował włączać się do ataków, ale zapracowany był w obronie. Mógł raz wypuścić w bój Lewandowskiego, ale zrobił to tak wolno, że straciliśmy piłkę. Trener spodziewał się po nim więcej.
Damian Szymański - 3
W 62. minucie zmienił zmęczonego Bielika. Teraz to on miał zagęszczać w środku pole gry. Argentyna ciągle jednak tam całkowicie dominowała.
Artur Jędrzejczyk oraz Krzysztof Piątek zostali zmienieni późno i wiele nie zdziałali.
Mecz Polska – Francja w 1/8 finału MŚ 2022 w niedzielę, 4 grudnia o godzinie 16. Relacja na żywo w eurosport.pl.
KONIEC MECZU
0 : 2
- Alexis Mac Allister 46 min
- Julian Alvarez 67 min
Bramki
- Grzegorz Krychowiak
Kartki
- Marcos Acuña
Kartki
- J. Kamiński za P. Frankowski 46 min
- M. Skóraś za K. Świderski 46 min
- D. Szymański za K. Bielik 62 min
- A. Jędrzejczyk za B. Bereszyński 72 min
- K. Piątek za G. Krychowiak 83 min
Zmiany
- N. Tagliafico za M. Acuña 60 min
- L. Paredes za A. Di Maria 60 min
- G. Pezzella za E. Fernandez 79 min
- L. Martinez za J. Alvarez 79 min
- T. Almada za A. Mac Allister 84 min
Zmiany
Ustawienie: (4-4-2)
Ustawienie: (4-3-3)
- Grzegorz Krychowiak
Kartki
- J. Kamiński za P. Frankowski 46 min
- M. Skóraś za K. Świderski 46 min
- D. Szymański za K. Bielik 62 min
- A. Jędrzejczyk za B. Bereszyński 72 min
- K. Piątek za G. Krychowiak 83 min
Zmiany
Ustawienie: (4-4-2)
- Alexis Mac Allister 46 min
- Julian Alvarez 67 min
Bramki
- Marcos Acuña
Kartki
- N. Tagliafico za M. Acuña 60 min
- L. Paredes za A. Di Maria 60 min
- G. Pezzella za E. Fernandez 79 min
- L. Martinez za J. Alvarez 79 min
- T. Almada za A. Mac Allister 84 min
Zmiany
Ustawienie: (4-3-3)