Brazylia zawiodła w tegorocznych mistrzostwach świata, odpadając już w 1/4 finału. Przynajmniej jeden z jej reprezentantów pozostawił jednak po sobie niezapomniane wspomnienie w Katarze. To Richarlison, który zdobył spektakularną bramkę w meczu z Serbią. Jego trafienie zostało uznane golem turnieju.
Skandaliczna wypowiedź ambasadora mundialu. FIFA reaguje, protest w Zurychu
Przygotowania przed mistrzostwami świata w Katarze
Video: Getty Images Przygotowania przed mistrzostwami świata w Katarze Przygotowania przed mistrzostwami świata w Katarze zobacz więcej wideo »Australijscy piłkarze z apelem o poszanowanie praw człowieka w...
Video: tvn24/socceroos.com.au Australijscy piłkarze z apelem o poszanowanie praw człowieka...27.10 | Australijscy piłkarze wydali oświadczenie na temat stanu praw człowieka w Katarze, gdzie w listopadzie rozpoczną się mistrzostwa świata. W opublikowanym wideo zaapelowali między innymi o szacunek dla pracowników budujących infrastrukturę na potrzeby turnieju oraz dla osób LGBT+.zobacz więcej wideo »Prezentacja stadionów na mistrzostwa świata w Katarze 2022
Video: SNTV Prezentacja stadionów na mistrzostwa świata w Katarze 2022Prezentacja stadionów na mistrzostwa świata w Katarze 2022 zobacz więcej wideo »
Burza po słowach ambasadora piłkarskiego mundialu Khalida Salmana. Katarczyk stwierdził, że homoseksualizm jest "defektem mózgu". Przed siedzibą FIFA doszło do protestów. Sama organizacja wydała oświadczenie.
W wywiadzie dla stacji ZDF nagrywanym w Doha, który został przez prowadzącego przerwany, Salman pytany o przyjazd na turniej kibiców LGBT+ oraz kobiety, które są tam dyskryminowane stwierdził, że "najważniejsze jest, że wszyscy zaakceptują ich przyjazd, ale oni będą musieli zaakceptować nasze zasady". - Mam problem z dziećmi, które widzą gejów. One nauczą się wtedy czegoś, co nie jest dobre. W moich oczach bycie gejem jest grzechem. To choroba psychiczna - stwierdził Salman. Po tych słowach wywiad został przerwany.
Wcześniej Salman stwierdził, że homoseksualizm, który jest nielegalny w konserwatywnym kraju muzułmańskim, to "uszkodzenie mózgu".
Nadal istnieją obawy
Protest w Zurychu zorganizowała grupa All Out. Jego celem - jak napisano w oświadczeniu - było "upewnienie się, że FIFA i Katar wiedzą, że cały świat na nich patrzy, a obywatele świata oczekują działań, które potępią takie oceny". Potwierdzono ponownie, że nadal istnieją poważne obawy o bezpieczeństwo kibiców LGBT+, którzy przyjadą na mistrzostwa świata.
Wezwano, aby FIFA oficjalnie zobowiązała się do podjęcia konkretnych kroków, które zapewniłyby bezpieczeństwo kibicom LGBT+, gejom lub lokalnej społeczności LGBT+.
Oświadczenie FIFA, co się w nim znalazło?
"FIFA jest przekonana, że wszystkie niezbędne środki zostaną zastosowane, aby fani i sojusznicy LGBT+ mogli cieszyć się turniejem w przyjaznym i bezpiecznym środowisku, tak jak wszyscy inni kibice" - odpowiedziano w komunikacie FIFA.
Wypowiedź Salmana pojawiła się w kilka dni po tym, gdy minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser zażądała od gospodarza turnieju gwarancji bezpieczeństwa dla społeczności LGBT+. To wzbudziło niezadowolenie ministra spraw zagranicznych Kataru Mohammeda bin Abdulrahmana Al Thani, który oskarżył niemiecki rząd o stosowanie podwójnych standardów.