Szymon Wojtakowski na podium mistrzostw świata juniorów

Akt. 09/02/2024, 15:51 GMT+1

Szymon Wojtakowski wywalczył w piątek brązowy medal mistrzostw świata juniorów w łyżwiarstwie szybkim w Hachinohe na dystansie 1500 metrów. To pierwsze od 2019 roku podium dla reprezentacji Polski w imprezie tej rangi.

Hanna Mazur z brązowym medalem młodzieżowych zimowych igrzysk w łyżwiarstwie szybkim na 1500 m

Wojtakowski, aktualny mistrz Polski seniorów na 1500 m, uzyskał czas 1.48,84. Do złotego medalisty Norwega Didrika Enga Stranda stracił 0,78 s, a do srebrnego Niemca Finna Sonnekalba - 0,66 s.
Mateusz Śliwka był szesnasty (czas 1.51,32), a pozostali Polacy zajęli dalekie lokaty.

Tuż za podium na 500 m

W piątek Wojtakowski spisał się bardzo dobrze również na dystansie 500 metrów, gdzie ostatecznie zajął czwarte miejsce, najwyższe spośród Europejczyków. Jego czas 36,05 okazał się gorszy o 0,5 s od triumfatora Kyungmina Koo z Korei Południowej.
Dziewiąty w tej konkurencji był Kacper Abratkiewicz, który stracił prawie sekundę (0,96) do zwycięzcy.
Wśród juniorek na dystansie 500 metrów na ósmym miejscu uplasowała się Wiktoria Dąbrowska - 40,17. Dwie reprezentantki Polski zajęły miejsca w drugiej dziesiątce - Hanna Mazur była czternasta (40,57), a Zofia Braun dziewiętnasta (40,84). Złoty medal zdobyła Holenderka Angel Daleman - 39,12.