Rekord świata Amerykanina. Polak z życiowym osiągnięciem

Akt. 27/01/2024, 13:42 GMT+1

Amerykanin Jordan Stolz czasem 1.05,37 ustanowił nowy rekord świata w wyścigu na 1000 m podczas rozgrywanych w Salt Lake City zawodów Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim. W tym samym biegu z fenomenalnym 19-latkiem rywalizował Damian Żurek, który zakończył wyścig z najlepszym życiowym wynikiem 1.07,45. W zawodach został sklasyfikowany na 8. miejscu.

Rekord świata Stolza na 1000 m w PŚ w Salt Lake City

Prognozy, że tor Utah Olympic Oval jest jednym z najszybszych na świecie potwierdziły się już na początku rywalizacji piątych w sezonie zawodów PŚ. 19-letni Stolz, mistrz świata na 500, 1000 i 1500 m, wprost zdeklasował całą konkurencję, poprawiając rekord świata (1.05,37) na 1000 m. Drugi w klasyfikacji lider PŚ, Chińczyk Ning Zhongyan stracił do niego 1,60 s. Podobnie wolniejszy był trzeci na mecie Włoch David Bosa (+ 1,69).
- Nie spodziewałem się, że tak się właśnie stanie. Na ostatnim okrążeniu czułem się bardzo silny i cały czas się modliłem - przyznał Stolz bezpośrednio po zakończonym starcie w rozmowie z holenderskimi mediami.

"Życiówka" Polaka

Damian Żurek jechał w tej samej parze co Stolz i wykorzystał doskonałą dyspozycję rywala. Polak przez cały dystans gonił Amerykanina i ostatecznie był ósmy, ustanawiając przy tym rekord życiowy 1.07,45.

W tej samej konkurencji w grupie B wystąpiła trójka Polaków. Marek Kania był 16. (1.08,83), rekordzista Polski Piotr Michalski 23. (1.09,10), a Jakub Piotrowski 25. (1.09,23 - rekord kariery).
Na 1000 m wśród kobiet także zaprezentowała się czwórka Biało-Czerwonych. Jedynie w grupie A startowała Karolina Bosiek, której czas 1.15,10 zapewnił 13. pozycję. Triumfowała liderka PŚ Miho Takagi. Japonka wygrała na tym dystansie po raz trzeci w sezonie i w piątym starcie nigdy nie zajęła gorszego miejsca niż drugie.

Polki również z życiowymi rekordami

W grupie B Natalia Jabrzyk była 11. (1.16,65), Iga Wojtasik 17. (1.17,11), a Martyna Baran 20. (1.18,52). Dwie ostatnie poprawiły rekordy życiowe.
Magdalena Czyszczoń na 3000 m (4.09,30) pojechała o cztery sekundy wolniej od swojego najlepszego wyniku w karierze i została sklasyfikowana na 14. pozycji. Zwyciężyła po raz pierwszy w sezonie Holenderka Joy Beune (3.58,20). W grupie B Natalia Jabrzyk dystans pokonała w czasie rekordu życiowego (4.14,83), co przełożyło się na 18. miejsce. Olgę Piotrowską sklasyfikowano o trzy pozycje niżej (4.16,91).
Artur Janicki w biegu masowym nie odegrał poważniejszej roli i został sklasyfikowany na 16. miejscu. Po pasjonującym finiszu wygrał Koreańczyk Jae-Won Chung, a drugi na mecie Belg Bart Swings powrócił na fotel lidera. W grupie B Szymon Palka był 13.
Rywalizacja w Salt Lake City potrwa do niedzieli.