Diane Sellier wygrał zawody Pucharu Świata w Ałmatach - short track

17/12/2022, 13:04 GMT+1

Reprezentujący Polskę Francuz Diane Sellier zwyciężył w finale na 500 m w zawodach Pucharu Świata w short tracku w kazachskich Ałmatach. W życiowym występie pokonał Kanadyjczyka Stevena Duboisa i Kazacha Denisa Nikiszę.

Sellier w tym sezonie PŚ dwukrotnie meldował się w finale A. Za każdym razem zajmował 5. miejsce. Tak było w Salt Lake City i tydzień temu w Ałmatach.
W niedzielę wyścig doskonale rozegrał taktycznie. Rekordzista kraju po drodze minął dwóch rywali i na mecie zameldował się w czasie 41,104. Drugi był Dubois (41,153), a trzeci Nikisza (41,267).

21-latek awansował w klasyfikacji generalnej 500 m na trzecie miejsce - 260 pkt. Prowadzi Nikisza (294) przed Duboisem (288).

Francuz w polskich barwach

Sellier pojawił się w Polsce na zaproszenie trenera kadry, a prywatnie swojego znajomego Gregory'ego Duranda. Skorzystał z niego, bo we Francji nie widział już swojej przyszłości na łyżwach, zmagał się z problemami zdrowia psychicznego. Nad Wisłą odżył i osiąga wyniki na miarę wielkiego talentu.
Oficjalnie wciąż nie odebrał polskiego obywatelstwa, ale nie jest to przeszkodą w startach w Pucharze Świata w biało-czerwonych barwach. Jest to możliwe dzięki regulacji światowej federacji ISU. Tej wystarczy, że kraj zgłosi zawodnika jako swojego, a jego rodzima federacja oświadczy, że nie ma nic przeciwko. Inaczej jest z igrzyskami olimpijskimi, gdzie rządzi MKOl. Sellier wywalczył dla Polski kwalifikację na IO w Peknie, ale sam nie mógł wystartować.

Autor: pqv/łup / Źródło: eurosport.pl, PAP