Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie figurowym Montreal 2024. Dwa złota dla reprezentantów Stanów Zjednoczonych

24/03/2024, 09:36 GMT+1

Reprezentant USA Ilia Malinin zdobył złoty medal mistrzostw świata w łyżwiarstwie figurowym. Dopiero czwarty w Montrealu był Japończyk Shoma Uno, który liczył na trzeci tytuł z rzędu. W parach tanecznych także triumfowali reprezentanci Stanów Zjednoczonych - Madison Chock i Evan Bates.

Malinin mistrzem świata w rywalizacji solistów

W programie dowolnym Malinin jako pierwszy w historii wykonał sześć poczwórnych skoków i zdobył 227,79 punktów, pobijając rekord świata. Dzięki temu awansował z trzeciej pozycji po programie krótkim na najwyższy stopień podium z łącznym wynikiem 333,76.

Cały program dowolny Malinina w mistrzostwach świata

Prowadzący na półmetku Uno nie spisał się w sobotę najlepiej - był dopiero szósty z notą 173,13 pkt. Wypadł poza czołową trójkę, finalnie zakończył zmagania na czwartej lokacie.
Srebrny medal wywalczył jego rodak Yuma Kagiyama (309,65), a brąz trafił do 19. po programie krótkim Francuza Adama Siao Him Fa (284,39).

Najważniejsze momenty programu dowolnego w rywalizacji solistów

Po pierwszej części zawodów odpadł reprezentant Polski Władimir Samojłow, który zajął 31. miejsce.

Amerykanie najlepsi również w duetach

W rywalizacji par tanecznych Chock i Bates, którzy wkrótce się pobiorą, uzyskali łączny wynik 222,20 pkt.

Chock i Bates mistrzami świata w rywalizacji par tanecznych

Na podium stanęli także reprezentanci gospodarzy Piper Gilles - Paul Poirier (219,68) oraz Włosi Charlene Guignard - Marco Fabbri (216,52).
Olivia Oliver i Filip Bojanowski w pierwszej części zawodów, tańcu rytmicznym, zajęli 34. miejsce i w sobotę już nie wystąpili.
Na niedzielę 24 marca zaplanowane są pokazy mistrzów.