Dwa złote medale dzień po dniu. Polski junior bohaterem mistrzostw

Akt. 09/08/2023, 20:41 GMT+2

17-letni sprinter Marek Zakrzewski, który we wtorek wygrał bieg na 100 m podczas mistrzostw Europy do lat 20, dzień później powtórzył ten wyczyn na dystansie dwukrotnie dłuższym. W środę na podium w Jerozolimie stawała jeszcze Zuzanna Wiernicka, druga na dystansie 3000 m i Maksymilian Szwed, który zdobył brązowy medal w biegu na 400 m.

Marek Zakrzewski ze złotym medalem ME do lat 18 w lekkiej atletyce

We wtorek Zakrzewski wynikiem 10,25 pobił rekord Polski juniorów w biegu na 100 metrów. W środę, na dwa raz dłuższym dystansie, miał wyraźną przewagę nad rywalami, a na ostatnich metrach zwolnił i uniósł ręce w geście triumfu. Ostatecznie pobił rekord życiowy wynikiem 20,63. Drugi był Holender Timo Spiering (20,97), a trzecie miejsce zajął Włoch Daniele Groos (21,01).

Kolejny rekord kraju

Wiernicka czasem 9.21,40 pobiła rekord Polski juniorek, który od 2012 roku należał do Sofii Ennaoui. Na 3000 m triumfowała Łotyszka Agate Caune (8.53,20), a brąz wywalczyła Niemka Sofia Benfares (9.25,42).
Szwed w biegu na jedno okrążenie uzyskał czas 46,31 i przegrał jedynie z Duńczykiem Jonasem Gunnleivssonem Isaksenem (45,86) i Brytyjczykiem Charlie Carvellem (46,08).
Julia Gruchała zajęła czwarte miejsce na 1500 m, a na podium uplasowały się Turczynka Dilek Kocak, Dunka Sofia Thogersen i Czeszka Natalie Millerova.
Biało-Czerwoni w ME juniorów w Jerozolimie zdobyli już łącznie pięć medali: dwa złote, dwa srebrne i brązowy. We wtorek Zuzanna Maślana była druga w pchnięciu kulą, a Zakrzewski wygrał bieg na 100 m. Po trzech dniach rywalizacji Polacy zajmują drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Zdecydowanie prowadzą Niemcy, którzy mają 12 medali, w tym cztery złote. Zawody w Jerozolimie potrwają do czwartku.