Znany sprinter z podrobionymi dokumentami. Musi oddać medal

02/12/2023, 10:51 GMT+1

Luguelin Santos zawieszony na trzy lata za złamanie zasad uczciwości w sporcie. Według niezależnej organizacji powołanej przez IAAF Athletics Integrity Unit, dominikański sprinter skłamał na temat swojego wieku i będzie musiał oddać złoty medal mistrzostw świata do lat 20, który wywalczył w 2012 roku w Barcelonie.

Igrzyska w Paryżu - powrót po 100 latach

Z raportu opublikowanego przez AIU wynika, że specjalizujący się w biegu na 400 metrów Santos podczas zawodów w Katalonii miał 20, a nie, jak deklarował, 19 lat. Nie był zatem uprawniony do startu.

Specjalny paszport na zawody

- Nasze dochodzenie ujawniło niepokojącą liczbę oszustw polegających na manipulacji wiekiem, co wypacza wyniki zawodów juniorskich na najwyższym poziomie - stwierdził szef AIU Brett Clothier. - W tym przypadku mistrz świata został niesłusznie koronowany, a prawowitemu zwycięzcy odebrano chwilę chwały - dodał.
Po latach Santos wyznał, że dominikańskie władze wydały mu specjalny paszport, z którego miał korzystać podczas zawodów lekkoatletycznych.
Zawieszenie 31-letniego dziś sportowca weszło w życie z datą wsteczną 11 marca 2023 roku i potrwa do 10 marca 2026 roku. Musi oddać złoto z Barcelony. Niewykluczone, że będzie musiał również pożegnać się ze srebrnym medalem, który wywalczył w tym samym roku podczas igrzysk olimpijskich.