Lekkoatletyczne mistrzostwa Polski Bydgoszcz 2024. Trzy rekordy kraju w piątek

Akt. 29/06/2024, 14:36 GMT+2

Piątek w lekkoatletycznych mistrzostwach Polski przyniósł aż trzy rekordy kraju. W Bydgoszczy do historii polskiego sportu przeszli Marek Zakrzewski w biegu na 200 metrów, Maksymilian Szwed na 400 metrów oraz Jakub Szymański w biegu na 110 metrów przez płotki. W sobotę krajowy czempionat został zakończony.

Jakub Szymański po ustanowieniu rekordu Polski na 110 m ppł. (źródło: PZLA)

Warto zaznaczyć, że Zakrzewki swój wynik osiągnął w kategorii juniorskiej, podczas biegu U-20. Czołowy młodzieżowiec europejskiego sprintu popisał się znakomitym biegiem i finiszował z czasem 20.50 - lepszym o 0.04 od dotychczasowego rekordu Polski juniorów.
- Nie spodziewałem się takiego czasu. Dopiero niedawno udało mi się złapać formę, a dziś zadziałał też atmosfera mistrzostw - powiedział Zakrzewski, którego trenerem jest Tomasz Czubak, rekordzista Polski w biegu na 400 metrów.

Złote polskie dziewczyny

Sprint na 200 metrów kobiet padł łupem Martyny Kotwiły, która wygrywając z czasem 23.10, zrobiła duży krok w kierunku kwalifikacji olimpijskiej.
Problemu ze zwycięstwem w finałowym biegu na 400 metrów nie miała Natalia Kaczmarek. Rekordzistka Polski i mistrzyni w olimpijska w sztafecie triumfowała z bezpieczną przewagą nad rywalkami, osiągając na mecie wynik 50.77. Nie przestaje imponować doświadczona Marika Popowicz-Drapała. Bydgoszczanka zdobyła srebrny medal, poprawiając czasem 51.42 rekord Polski masters na dystansie 400 metrów i zyskując wartościowe punkty do rankingu olimpijskiego.
W finałowym biegu na 800 metrów długo prowadziła Angelika Sarna, ale więcej sił na finisz zachowała Anna Wielgosz i to właśnie biegaczka Resovii Rzeszów na ostatnich metrach wyprzedziła rywalkę wygrywając z czasem 2:01.18.
Żadnych szans nie dała na bydgoskiej bieżni Pia Skrzyszowska. Bieg na 100 metrów przez płotki wygrała z wartościowym czasem 12.67 i potwierdziła wysoką dyspozycję.

Natalia Kaczmarek po zwycięstwie w biegu na 400 m w mistrzostwach Polski (źródło: PZLA)

Zapamiętajcie to nazwisko

Iście sprinterskim finiszem popisał się na ostatniej prostej rywalizacji panów na 800 metrów Filip Ostrowski. Zawodnik Rodła Kwidzyn wygrał z czasem 1:50.58.
W znakomitym stylu po złoty medal i rekord Polski U23 sięgnął z kolei Maksymilian Szwed. Młody specjalista od biegu na 400 metrów wygrał w Bydgoszczy z czasem 45.25.

Bije rekordy ze słabą techniką

W imponującym stylu, prowadząc od pierwszego płotka, po złoto i minimum olimpijskie pobiegł w finale płotkarzy Jakub Szymański. Zawodnik SKL wyrównał rekord Polski Damiana Czykiera, uzyskując czas 13.25.
– Moja technika jest słaba, ale wiem na co mnie stać. Poprawiłem pewne niuanse. Już pod koniec kwietnia czysto treningowo pobiegłem 13.30 – powiedział Szymański.

Fajdek wraca na prostą

Tuż po zwycięstwie w biegu na 400 metrów przez płotki Joanna Linkiewicz, która wróciła do sportu w zeszłym roku po urodzeniu dziecka, ogłosiła zakończenie przygody z wyczynowym bieganiem. W Bydgoszczy na koniec bogatej w sukcesy kariery zdobyła złoto z czasem 56.68.
Coraz lepiej spisuje się Paweł Fajdek. W Bydgoszczy pierwszy raz w tym sezonie polski czempionat rzucił ponad 80 metrów osiągając w drugiej serii wynik 80.02. To pozwoliło mu zdobyć pierwszy od trzech lat tytuł mistrza Polski w rzucie młotem. Drugi był dziś Wojciech Nowicki (75.89), a trzeci Marcin Wrotyński (69.37).
Polscy lekkoatleci walczą już o absolutnie ostatnie miejsca na igrzyska w Paryżu. Te startują 26 lipca i potrwają do 11 sierpnia. Transmisje w Eurosporcie i platformie Max.

Paweł Fajdek po finale rzutu młotem na MŚ w Budapeszcie

Długodystansowcy na koniec

W sobotę, czyli w trzeci dzień MP, nadszedł czas na długie dystanse. Złoto w chodzie na 10 km zdobyli Olga Chojecka (44.05,09) i Maher Ben Hlima, który wyraźnie pokonał mistrza olimpijskiego z Tokio km Dawida Tomalę oraz Artura Brzozowskiego. Hlima wygrał czasem 40.33,56.
W ostatnim dniu zawodów w biegach na 5000 m triumfowali z kolei Weronika Lizakowska (15.38,15) oraz Kamil Herzyk (14.02,09).
Biegi sztafetowe 4x100 m wygrali sprinterzy AZS AWF Katowice oraz sprinterki AZS UMCS Lublin. W biegach rozstawnych 4x400 m złote medale zdobyli zawodnicy AZS UMCS Lublin oraz zawodniczki AZS AWF Warszawa.