Beatrice Chebet ustanowiła rekord świata w biegu na 10 000 m podczas mityngu Diamentowej Ligi w Eugene

26/05/2024, 13:45 GMT+2

Kenijka Beatrice Chebet czasem 28.54,14 ustanowiła rekord świata w biegu na 10 000 m podczas mityngu Diamentowej Ligi w Eugene. Została pierwszą kobietą, która zeszła poniżej 29 minut na tym dystansie. W USA padło aż sześć najlepszych wyników w tym roku. Polacy nie startowali.

Tsegay mistrzynią świata na 10 000 m, Hassan wywróciła się na 20 m przed metą!

Dotychczasową rekordzistką była Etiopka Letesenbet Gidey (29.01,03 w 2021 roku). Drugie miejsce w Eugene zajęła Gudaf Tsegay z Etiopii (29.05,92). Aż osiem z 13 zawodniczek, które dotarły do mety poprawiło swoje rekordy życiowe.
Chebet od zeszłego roku jest również rekordzistką świata w biegu ulicznym na 5 km - 14.13.
To już trzeci w tym roku lekkoatletyczny rekord świata. Wcześniej Szwed Armand Duplantis skoczył o tyczce 6,24 m, a Litwin Mykolas Alekna rzucił dyskiem 74,35.

Beatrice Chebet na mecie biegu na 10000 m. Kenijka pobiła rekord świata

Spektakularny finisz Keely Hodgkinson

Keely Hodgkinson w biegu na 800 m popisała się spektakularnym finiszem, uzyskując najlepszy czas sezonu - 1.55,78. Brytyjka około 120 metrów przed metą wyprzedziła prowadzącą Kenijkę Mary Mooraa (1.56,71) i stale powiększała przewagę. Trzecia była rodaczka zwyciężczyni Jemma Reekie (1.57,45).
Reprezentant USA Christain Coleman przebiegł 100 m w 9,95. Drugi Kenijczyk Ferdinand Omanyala był wolniejszy o 0,03 sekundy.
Trzy sprinterki zeszły poniżej 11 sekund na 100 m. Wygrała Sha'Carri Rihcardson z USA (10,83) przed Julien Alfred z Saint Lucia (10,93) i Brytyjką Diną Asher-Smith (10,98).
Etiopki zdominowały bieg na 5000 m. Reprezentantki tego kraju zajęły sześć czołowych miejsc. Tsigie Gebreselama po wyrównanym finiszu zwyciężyła najlepszym w tym roku czasem na świecie (14.18,76) i wyprzedziła o 0,16 sekundy Ejgayehu Taye.
Zwyciężczynią biegu na 1500 m została Etiopka Diribe Welteji 3.53,75, natomiast druga Jessica Hull uzyskała rekord Australii i Oceanii - 3.55,97.
Cyrena Samba-Mayela czasem 12,52 ustanowiła rekord Francji w biegu na 100 m przez płotki. Mistrzyni olimpijska Jasmine Camacho-Quinn z Portoryko była wolniejsza o 0,02 sekundy. Trzeci wynik (12,55) uzyskała Tonea Marshall z USA.

Joe Kovacs zdeklasował konkurencję

Amerykanie byli najlepsi w biegu na 110 m ppł. Grant Holloway triumfował najlepszym w tym roku wynikiem na świecie - 13,03. Drugi był Daniel Roberts (13,13), a trzeci Freddie Crittenden (13,16).
Amerykański kulomiot Joe Kovacs jako pierwszy w tym sezonie przekroczył 23 metry. W ostatniej serii pchnął 23,13 i zdeklasował konkurencję.
Ostatnią konkurencją zawodów w Eugene był bieg na jedną milę (1609 m). Josh Kerr ustanowił rekord Wielkiej Brytanii - 3.45,34, a tuż za nim uplasował się Norweg Jakob Ingebrigtsen.
Szósty tegoroczny mityng Diamentowej Ligi odbędzie się w czwartek w Oslo.