Popularne dyscypliny
Dyscypliny
Pokaż wszystko

World Athletics zrewiduje zasady startów transpłciowych sportowców po decyzji FINA - lekka atletyka

Emil Riisberg

21/06/2022, 08:05 GMT+2

Po tym, jak w niedzielę Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA) przyjęła nowe zasady udziału transpłciowych sportowców w elitarnych zawodach kobiet, rewizję obowiązujących przepisów zapowiadają organy zarządzające innymi dyscyplinami. Szef World Athletics Sebastian Coe rozwiązania przyjęte przez FINA określił jako działanie "w najlepszym interesie sportu".

Lia Thomas

Foto: Eurosport

Odkąd Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) decyzje w sprawie określenia zasad udziału transpłciowych sportowców w kobiecych zawodach pozostawił poszczególnym federacjom, to właśnie World Athletics było traktowane jako punkt odniesienia dla innych sportów.
Lekkoatletyka jako kluczowy parametr określiła maksymalny poziom testosteronu. Sportowcy po korekcie płci oraz niektóre zawodniczki z zaburzeniami rozwoju płci były obligowane do podjęcia terapii hormonalnej, której celem było obniżenie poziomu hormonu, uznawanego za mający znaczący wpływ na wydolność fizyczną.
To podejście, uznawane dotąd za najbardziej wyważone, miało jednak wielu przeciwników po stronie organizacji wspierających integrację osób transpłciowych. Argumentowali oni, że wciąż nie przeprowadzono wystarczających badań dotyczących wpływu korekty płci na sprawność fizyczną.

Nowe podejście

FINA poszła jednak o krok dalej. W niedzielę pływacka federacja przyjęła zasadę, zgodnie z którą do udziału w rywalizacji kobiet nie będą dopuszczane osoby, które przeszły jakikolwiek etap męskiego dojrzewania. Aby zawodniczka mogła wystartować w zawodach elity kobiet, okres przejściowy korekty płci musi zakończyć przed ukończeniem 12. roku życia.
Decyzja FINA została uznana za przełomową. Była amerykańska złota medalistka olimpijska w dziesięcioboju Caitlyn Jenner przyklasnęła jej na Twitterze. "To, co uczciwe, jest sprawiedliwe. Jeśli przechodzisz okres dojrzewania jako mężczyzna, nie powinieneś móc odbierać medali kobietom" - napisała.

Decyzję federacji pływackiej z zadowoleniem przyjęły również władze lekkoatletyki. Coe zapowiedział, że w obecnej sytuacji World Athletics dokona przeglądu obowiązujących zasad, a rozwiązanie przyjęte przez FINA określił jako działanie "w najlepszym interesie sportu".
- Tak powinno być - przyznał w rozmowie z BBC Sport. - Zawsze wierzyliśmy, że biologia jest ważniejsza od płci. Dokonamy przeglądu naszych przepisów pod tym kątem. Będziemy podążać za nauką - dodał, zapowiadając jednocześnie kontynuację badań nad testosteronem jako kluczowym wyznacznikiem wydolności fizycznej.
- Zawsze szukaliśmy najlepszego rozwiązania, które nikogo nie stygmatyzuje - dodał Coe, który był w weekend gościem specjalnym FINA podczas obrad, na których przegłosowano nowe zasady. - Kiedy jednak dochodzi do wyboru między integracją a sprawiedliwymi regułami, musimy stawać po stronie sprawiedliwości.
Lekkoatletyczne władze zamierzają dopiero pracować nad kolejnymi decyzjami, a we wtorek konkretne kroki podjęła już Międzynarodowa Liga Rugby (IRL).
"Dopóki nie zostaną zakończone dalsze badania, które umożliwią IRL wdrożenia formalnej polityki, kobiety transpłciowe nie będą mogły uczestniczyć w meczach kobiecych rozgrywek" - napisano w oficjalnym oświadczeniu.

Sprzeciw Rapinoe

W dyskusji na temat zasad przyjętych przez FINA nie brakuje również głosów krytycznych, które zarzucają federacji wstrzymanie procesu integracji osób transpłciowych.
- Pokażcie mi dowody na to, że transpłciowe kobiety zabierają innym stypendia, że dominują w każdym sporcie, że zdobywają wszystkie tytuły. Przepraszam, ale to się po prostu nie dzieje - powiedziała w rozmowie z magazynem "Time" gwiazda amerykańskiej piłki nożnej Megan Rapinoe.
- Jestem pewna, że w końcu uda nam się to rozwiązać, ale nie możemy zaczynać od końca. Robimy wszystko według zasady: niech Bóg nas broni przed sukcesami osób trans. To okrutne - dodała.
Autor: macz / Źródło: eurosport.pl, bbc.com, mirror.co.uk
Powiązane tematy
Udostępnij
Reklama
Reklama