Randolph Ross, mistrz olimpijski w sztafecie 4x400 m, został zawieszony na trzy lata. Za co? Co zrobił? - Lekkoatletyka

15/12/2022, 07:37 GMT+1

Amerykański biegacz Randolph Ross w końcu się doigrał. Mistrz olimpijski w sztafecie 4x400 m został zawieszony przez niezależną organizację międzynarodową Athletics Integrity Unit (AIU) na trzy lata za niedopełnienie procedury antydopingowej.

Zawodnik unikał podania miejsca swojego pobytu. Trzykrotnie w ciągu roku nie poddał się kontroli antydopingowej, nie informując, gdzie przebywa. Na dodatek sfałszował e-mail, który miał go oczyścić z zarzutów.

Ross i jego manipulacje

21-latek został już tymczasowo zawieszony podczas mistrzostw świata w Eugene w lipcu. Stało się to miesiąc po tym, jak urzędnicy nie byli w stanie zlokalizować go w celu przeprowadzenia testu. To było jego trzecie naruszenie miejsca pobytu w okresie 12 miesięcy. Amerykanin bardzo się starał, by uniknąć kary...
"Ross przyznał przedstawicielom AIU, że zmienił wiadomość e-mail wygenerowaną przez system (potwierdzającą widoczną aktualizację informacji o miejscu jego pobytu w odpowiednim okresie). Zrobił to, aby spróbować uniknąć trzeciego niepowodzenia w ciągu roku" - podała AIU w oświadczeniu.
Ukarany Ross nie będzie mógł startować do 30 czerwca 2025 roku.
Zawodnik z kolegami z reprezentacji Stanów Zjednoczonych zdobył złoty medal igrzysk w Tokio w 2021 roku w biegu rozstawnym 4x400 m. Startował jedynie w eliminacjach.
Autor: dasz / Źródło: eurosport.pl, PAP, Reuters