Radom. Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Wyniki

24/08/2019, 15:55 GMT+2

Niespodziewane rozstrzygnięcia podczas drugiego dnia lekkoatletycznych mistrzostw Polski w Radomiu. Pasjonującą walkę o złoty medal w biegu na 400 metrów stoczyły Aniołki Matusińskiego, a wygrała Iga Baumgart-Witan, choć faworytką była dwukrotna mistrzyni Europy Justyna Święty-Ersetic. W rzucie dyskiem zdetronizowany został dwukrotny wicemistrz olimpijski Piotr Małachowski.

Bieg na 400 metrów pań był największym wydarzeniem soboty na bieżni w Radomiu. Stawka była bardzo wyrównana, a cztery pierwsze miejsca jeszcze przed startem zarezerwowano dla dziewczyn ze sztafety 4x400 m. Tytułu broniła Baumgart-Witan, ale złota spodziewano się po Święty-Ersetic, w końcu to dwukrotna mistrzyni Europy z Berlina sprzed roku i najlepsza z Polek na światowych listach w biegu na tym dystansie (16. miejsce i jako jedyna z naszych zawodniczek z wynikiem poniżej 51 sekund).

Poziom biegu był wysoki i wyrównany. Walka o złoto rozstrzygnęła się na samym finiszu, a wygrała i to zaledwie o 0,05 s Baumgart-Witan (51,46). Druga była Anna Kiełbasińska (51,51 i życiowy rekord), inna z zawodniczek ze sztafety trenowanej przez Aleksandra Matusińskiego. Dopiero na trzecim miejscu skończyła - i to duża niespodzianka - Święty-Ersetic. Czwarta była Małgorzata Hołub-Kowalik (51,92).

Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie członkinie mistrzowskiej sztafety zeszły poniżej 52 s.

Małachowski detronizowany

Sensacyjnie zakończył się konkurs rzutu dyskiem. Mistrzem Polski został 23-letni Bartłomiej Stój. To najlepszy junior świata z 2015 roku, ale w sobotę mieli rządzić inni. Wszyscy wskazywali na Małachowskiego. Zagrozić mógł mu, tak twierdzono, jednie Robert Urbanek.
Tymczasem faworyci zawiedli, nie osiągnęli nawet granicy 64 metrów. Stój na złoto zapracował rzutem w drugiej kolejce i wynikiem 64,33 m. Małachowski musiał zadowolić się srebrem (63,17), Urbanek był trzeci (61,98).

Dopiero trzeci raz od 2005 roku Małachowski przegrał walkę o mistrzostwo Polski.

Najsłabszy wynik od 1989 roku

Po piąty złoty medal mistrza kraju poleciał Sylwester Bednarek. Konkurs skoku wzwyż stał na zaskakująco niskim poziomie. Bednarek wygrał z wynikiem 2,16 m.
Tak słaby wynik dał ostatni raz tytuł mistrza kraju w 1989 roku. Wtedy 2,16 m skoczył 20-letni wówczas Artur Partyka.
Równych sobie na skoczni nie miała Kamila Lićwinko. Wracająca w tym sezonie po przerwie macierzyńskiej zawodniczka w drugiej próbie pokonała 1,90. To wystarczyło do zwycięstwa.

Kopron jedzie do Tokio

Minimum na igrzyska w Tokio wypełniła w rzucie młotem Malwina Kopron (73,95 m).
- Cieszę się, że to ja skorzystałam na nieobecności Anity Włodarczyk i wywalczyłam złoto. Nareszcie udało mi się parę rzeczy poukładać i zaczęło wychodzić. Jestem dobrej myśli przed mistrzostwami świata. Dziś obiecałam sobie, że bez względu na to, która będę w konkursie, będę walczyć do ostatniej próby i tak się stało – skomentowała szczęśliwa mistrzyni Polski.
Włodarczyk, mistrzyni olimpijskiej, świata i Europy, do Radomia nie przyjechała. Przechodzi rehabilitację po operacji kolana.