Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce 2019: tabela i klasyfikacja medalowa

14/07/2019, 19:52 GMT+2

Reprezentanci Polski zdobyli 12 medali w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy do lat 23 w szwedzkim Gavle. Biało-Czerwoni triumfowali w sześciu konkurencjach. W niedzielę złote krążki do ich dorobku dołożyli Mateusz Borkowski w biegu na 800 m i sztafeta pań 4x400 m.

Polska zajęła drugie miejsce w klasyfikacji medalowej MME w Gavle z 6 złotymi, 3 srebrnymi i 3 brązowymi medalami. Najlepsi byli Niemcy, którzy w Szwecji wywalczyli 9 złotych, 6 srebrnych i 6 brązowych medali, a trzeci Francuzi (5 złotych, 6 srebrnych, 6 brązowych).
W historii mistrzostw Europy do lat 23, rozgrywanych co dwa lata od 1997 roku, Polacy nigdy wcześniej nie wygrali sześciu konkurencji.

Taktyka na wagę mistrzostwa

Borkowski dwa lata temu był w biegu na 800 m czwarty w MME rozgrywanych w Bydgoszczy. Tym razem uzyskał czas 1.48,75 i pozostawił w pokonanym polu drugiego w niedzielę reprezentanta Wielkiej Brytanii Spencera Thomasa - 1.49,06 i trzeciego Hiszpana Pablo Sancheza-Valladaresa - 1.49,36. To życiowy sukces podopiecznego trenera Stanisława Jaszczaka, który rok temu w Berlinie zajął piątą lokatę w seniorskim czempionacie Starego Kontynentu.

- Czuję się świetnie. Jestem teraz niezwykle szczęśliwy. Od początku miałem dziś odpowiednią taktykę. To mój drugi międzynarodowy medal. Moim pierwszym był brąz, który dostałem również w Szwecji - w Eskilstunie w ME U-20 w 2015 roku. Teraz zamierzam przygotować się do mistrzostw świata w Dausze - podkreślił Borkowski.

Pobiegły po złoto

Polki w finale rywalizacji sztafet 4x400 m pobiegły w składzie: Karolina Łozowska, Natalia Wosztyl, Natalia Widawska i Natalia Kaczmarek i wyprzedziły po emocjonującym finiszu Brytyjki. Trzecie miejsce zajęły Niemki. Biało-Czerwone uzyskały czas 3.32,56.

Dla Kaczmarek to drugie złoto w tych zawodach, bo wcześniej zwyciężyła na 400 m indywidualnie. To ona na ostatniej zmianie przeprowadziła spektakularną pogoń za Brytyjką, do której traciła już ok. 30 metrów. Rywalkę "postawiło" na ostatnich pięćdziesięciu i to Polka pierwsza przecięła linię mety. Złoto wywalczone w Gavle jest pierwszym triumfem reprezentacji Polski w tej konkurencji na MME.

Wygrane Swobody i Bukowieckiego

W piątek i sobotę młodzieżowymi mistrzami Europy zostali także Ewa Swoboda na 100 m, Konrad Bukowiecki w pchnięciu kulą oraz Cyprian Mrzygłód w rzucie oszczepem. Swoboda i Bukowiecki obronili tytuły wywalczone dwa lata temu w Bydgoszczy.

Dwa dni temu po srebrne krążki sięgnęli płotkarze Klaudia Siciarz i Michał Sierocki , a w niedzielę przed południem druga w chodzie pań na 20 km była Olga Niedziałek, która przegrała jedynie z Turczynką Ayse Tekdal.

- Zanim tu przyjechałem marzyłem o medalu i naprawdę ciężko trenowałem. Czas nie jest najlepszy, ale w takich mistrzostwach nie zawsze chodzi o czas, a raczej o miejsce, które zajmujesz - oceniła Niedziałek.

Brązowe medale wywalczyli w niedzielę Norbert Kobielski w skoku wzwyż oraz żeńska sztafeta 4x100 m. Polski skoczek wzwyż w najlepszej próbie pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2,23. Złoto zdobył Białorusin Maksim Niedasiekau - 2,29.

Swoboda po raz drugi

Biało-Czerwone sprinterki pobiegły w składzie: Klaudia Siciarz, Marlena Gola, Martyna Kotwiła i Ewa Swoboda uzyskując czas 44,08. Zwyciężyły Niemki - 43,45. Ta sama sztuka udała się także Oskarowi Stachnikowi, który stanął na najniższym stopniu podium w kończącej rywalizację w MME konkurencji - rzucie dyskiem. 21-letniemu Polakowi zmierzono w najlepszej, szóstej próbie - 60,01. Zwyciężył 20-latek ze Słowenii Kristjan Ceh - 63,82.

W ostatnim dniu zawodów czwarte miejsce w biegu na 1500 m zajęła Eliza Megger czasem 4.25,12. Wygrała Brytyjka Jemma Reekie - 4.22,81, która była jedną z gwiazd mistrzostw wygrywając także rywalizację na 800 m.
Dwa złote medale ze Szwecji wywozi także Dunka Anna Emilie Moller, która w niedzielę była najlepsza na 5000 m, a dzień wcześniej zdobyła złoto na dystansie 3000 m z przeszkodami. Tuż za podium finiszowała także męska sztafeta 4x400 m w składzie: Mateusz Rzeźniczak, Cezary Mirosław, Maciej Hołub i Tymoteusz Zimny. Tę rywalizację wygrali Niemcy.
Autor: TG / Źródło: PAP