Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce. Polska sztafeta kobiet zdobyła srebrny medal na 100 m. Wyniki i relacja

21/08/2022, 19:38 GMT+2

Pia Skrzyszowska, Anna Kiełbasińska, Marika Popowicz-Drapała i Ewa Swoboda wywalczyły srebrny medal w sztafecie 4x100 metrów podczas mistrzostw Europy.

Niemki triumfowały czasem 42,34. Biało-czerwone poprawiły rekord Polski - 42,61, a Włoszki uzyskały czas 42,84.
Polska sztafeta awansowała bezpośrednio do finału z trzeciego miejsca z piątym czasem. Przed finałem doszło do dwóch zmian. W ostatniej chwili do składu wskoczyły Anna Kiełbasińska i świeżo ukoronowana mistrzyni Europy w biegu na 100 metrów przez płotki, Pia Skrzyszowska.
Do kompletu doszły: doświadczona Marika Popowicz-Drapała oraz najszybsza Ewa Swoboda. Faworytkami były Brytyjki.

Rewelacyjny bieg

Startująca po raz trzeci w ciągu dwóch godzin Skrzyszowska bardzo dobrze rozpoczęła bieg i jeszcze lepiej przekazała pałeczkę Annie Kiełbasińskiej. Wówczas z rywalizacją pożegnały się Brytyjki i Francuzki, które zgubiły pałeczkę.
Zadanie dobrze wykonała Popowicz-Drapała, która wyprowadziła na zmianie Swobodę na drugim miejscu. Polka goniła prowadzącą Niemkę, ale nie zdołała wyprzedzić Rebekki Haase.
Biało-Czerwone zdobyły srebrny medal, ustanawiając nowy rekord Polski z wynikiem 42,61 s. Polki o 7 setnych sekundy poprawiły rekord kraju, który 12 lat temu podczas mistrzostw Europy w Barcelonie ustanowił kwartet: Marika Popowicz, Daria Korczyńska, Marta Jeschke i Weronika Wedler (42,68 s).
Ostatni dzień mistrzostw Europy dostarczył nieprawdopodobnych emocji. Reprezentacja Polski zdobyła trzy medale, a w całych zawodach aż 14 - o dwa więcej niż przed czterema laty. Dało to szóste miejsce w klasyfikacji.
Autor: fira/Srogi / Źródło: eurosport.pl, PAP