Popularne dyscypliny
Dyscypliny
Pokaż wszystko

Mary Cain pozwała trenera Alberto Salazara i firmę Nike. 20 mln dolarów odszkodowania - Lekkoatletyka

Emil Riisberg

15/10/2021, 11:53 GMT+2

Mary Cain, mistrzyni świata juniorów w biegu na 3000 m z 2014 roku, złożyła pozew między innymi przeciwko swojemu byłemu trenerowi Alberto Salazarowi. Amerykanka domaga się w nim 20 milionów dolarów odszkodowania za przemoc fizyczną i emocjonalną.

Foto: Eurosport

Cain była jedną z najbardziej utalentowanych biegaczek świata. Mając zaledwie 17 lat, udało jej się zakwalifikować do seniorskich mistrzostw świata. Żaden amerykański sportowiec nie dokonał tego w tak młodym wieku.
Jej osiągnięcia nie uszły uwadze trenerowi Salazarowi, który szkolił też m.in. słynnego Mo Faraha. Za jego namową dołączyła ona do Nike Oregon Project, prestiżowej grupy biegowej.

Koszmar zamiast sukcesów

O tym, że ich współpraca okazała się koszmarem, Cain poinformowała już w 2019 roku na łamach dziennika "New York Times". Już wtedy twierdziła, że Salazar i cały męski sztab szkoleniowy nieustannie namawiał ją do zmniejszenia wagi ciała. Gdy jej się to nie udawało, trener publicznie znęcał się nad nią i poniżał.
- Udział w projekcie Nike miał sprawić, że zostanę najlepszą biegaczką w historii. Zamiast sukcesów doświadczyłam przemocy fizycznej i emocjonalnej - mówiła.



U utalentowanej biegaczki pojawiły się myśli samobójcze. Coraz częściej też zaczęła okaleczać swoje ciało. Wszystkie jej prośby dotyczące pomocy psychologicznej zostały przez Salazara zignorowane.

Długa lista oskarżeń

W złożonym w poniedziałek pozwie Cain twierdzi, że szkoleniowiec przez cały czas świadomy był jej problemów i nie zrobił nic, by jej pomóc. Co więcej, miał ją zmuszać do treningów, gdy była poważnie kontuzjowana, a jego działania miały sprawić, że rozwinęły się u niej zaburzenia odżywiania oraz ataki paniki.
"Salazar drażnił się z nią, twierdząc, że reaguje zbyt emocjonalnie. W obecności innych ludzi oskarżał ją o słabości i nieumiejętność kontrolowania emocji" – napisano w pozwie, w którym biegaczka oskarża również firmę Nike o obojętność i brak reakcji.
Wszystkim zarzutom Salazar zaprzecza. Z kolei w specjalnym oświadczeniu Nike podkreślono, że firma nie komentuje "toczących się sporów".
Zaledwie tydzień po ukazaniu się artykułu w "New York Times" w 2019 roku wersję zdarzeń Cain potwierdziło ośmiu innych uczestników Nike Oregon Project.

Salazar dożywotnio zdyskwalifikowany

W lipcu tego roku Salazar został dożywotnio zdyskwalifikowany przez amerykańskie centrum SafeSport za seksualne i emocjonalne znęcanie się nad zawodnikami. Sprawa dotyczyła Cain, Kary Goucher i Amy Yoder Begley.
picture

Foto: Eurosport

"Nie będziemy tolerować żadnej dyskryminacji oraz nadużyć. Bezpieczeństwo - fizyczne i psychiczne - sportowców jest dla nas najważniejsze" - napisano wówczas w oświadczeniu Amerykańskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Szkoleniowcowi już wcześniej zabroniono wykonywania zawodu. W 2019 roku Amerykańska Agencja Antydopingowa ukarała go czteroletnim zawieszeniem za przypadki stosowania dopingu przez jego podopiecznych.
Tego samego roku zamknięto grupę Nike Oregon Project.
Autor: br/twis / Źródło: eurosport.pl
Powiązane tematy
Udostępnij
Reklama
Reklama