Lekkoatletyka - Wayde van Niekerk z RPA po raz pierwszy od trzech lat wystartował poza ojczyzną

16/09/2020, 06:54 GMT+2

Wydarzeniem mityngu w szwajcarskim mieście Bellinzona był bieg na 400 m z udziałem mistrza olimpijskiego z Rio de Janeiro i rekordzisty świata w tej specjalności Wayde'a Van Niekerka. Zawodnik z RPA, startujący po raz pierwszy od trzech lat poza ojczyzną, zwyciężył, wpadając na metę w czasie 45,58 s.

Drugie miejsce zajął Holender Jochem Dobber - 45,78, trzecie Karol Zalewski - 46,03.
Van Niekerk miał wznowić występy poza RPA 1 sierpnia w zawodach testowych w Trieście. Nie wziął w nich udziału, bo dzień przed imprezą okazało się, że ma pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Kontuzja w meczu rugby

W październiku 2017 roku, uczestnicząc w pokazowym meczu rugby, biegacz doznał poważnej kontuzji kolana. Musiał przejść operację, a proces rehabilitacji ciągle się przedłużał.
Pod koniec lutego 2020 wrócił na bieżnię, wygrywając rywalizację na 200 m w Bloemfontein. Niedługo później sportowa rywalizacja niemal na całym świecie zamarła z powodu pandemii. 28-letni lekkoatleta od tego czasu startował tylko w kilku imprezach w RPA.

Do Van Niekerka należy rekord świata, który ustanowił w finale igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku - 43,03.

Biegali Polacy

W tych samych zawodach startowali też Polacy. Marcin Lewandowski zajął czwarte miejsce w biegu na 1500 m, uzyskując czas 3.36,44. Zwyciężył Etiopczyk Girma Lamecha - 3.35,67.
Na dystansie 800 m Angelika Cichocka była piąta - 2.01,26, a Angelika Sarna siódma - 2.02,62. Triumfowała Norweżka Hedda Hynne, bijąc rekord kraju i uzyskując najlepszy w tym sezonie wynik na świecie - 1.58,10.

Damian Czykier ukończył na siódmej pozycji rywalizację na 110 m przez płotki - 13,85. Wygrał Amerykanin Aaron Mallet - 13,34.

Autor: rk / Źródło: eurosport.pl, PAP