Lekkoatletyka - Marcin Lewandowski z halowym rekordem Polski na 1500 m

18/02/2021, 04:37 GMT+1

Marcin Lewandowski ustanowił halowy rekord Polski w biegu na 1500 m, pokonując ten dystans w 3.35,71 min. Podczas mityngu Copernicus Cup w Toruniu padł również drugi najlepszy w historii - na świecie - wynik na 800 m.

Marcin Lewandowski ustanowił w Toruniu nowy rekord Polski w biegu na 1500 m

Lewandowski poprawił swój poprzedni rekord, wynoszący do środy 3,36.50. Zawodnik AZS UMCS Lublin ustanowił go w 2019 roku - także w Toruniu. W środę zajął drugie miejsce. Pierwszy linię mety przekroczył Etiopczyk Salemon Barega - 3.32,97.

Lewandowski: nie zatrzymuje się

- Już wczoraj mówiłem, że jestem gotowy na "życiówkę", a w moim przypadku rekord życiowy oznacza rekord Polski. Czuję się świetnie. Nie na swój wiek, to bez wątpienia. To efekt wieloletniego, mądrego treningu prowadzonego przez mojego brata. Nie zatrzymuję się. Celem jest medal igrzysk olimpijskich. Wcześniej - za dwa tygodnie w Toruniu - chcę walczyć o kolejny tytuł mistrza Europy. Czy tylko na 1500 m? Zobaczymy. Ja jestem żołnierzem - dosłownie i w przenośni. Co powie mój brat-trener, to zrobimy - podkreślił Lewandowski. Dodał, że minimum na halowe mistrzostwa Europy ma już także na dystansie 3000 m, a postara się je osiągnąć również na 800 m.
Czas lepszy od dotychczasowego rekordu Polski osiągnął także czwarty w środę Michał Rozmys - 3.36,10.

Szybciej tylko Kipketer

Najlepszy w tym roku wynik na świecie uzyskał w Arenie Toruń zwycięzca biegu na 800 m Brytyjczyk Giles, który pokonał ten dystans w 1.43,63. Szybciej w historii biegał jedynie - 24 lata temu - Duńczyk kenijskiego pochodzenia Wilson Kipketer - 1.42,67.
W niezwykle szybkim biegu czwarty był Adam Kszczot z rekordem sezonu 1.45,22. To najlepszy czas jakiegokolwiek Polaka na 800 metrów w hali od 2014 roku.
- Chciałem dziś bardzo mocno pokazać, że stać mnie na szybkie bieganie. Wiedziałem, co mam w nogach po przygotowaniach. To się potwierdziło. Stać mnie nawet na bieganie na poziomie 1.44,8, jeżeli bieg się dobrze ułoży. Na pewno Brytyjczyk będzie bardzo trudnym rywalem podczas mistrzostw Europy. To nie oznacza, że nie będę chciał go pokonać. Cieszę się dziś z takich rezultatów na polskiej ziemi. To świetna sprawa - skomentował Kszczot.

Wywalczona przepustka

Najlepszy w tym roku wynik na świecie zanotowała zwyciężczyni biegu na 3000 m Etiopka Lemlem Hailu - 8.31,24. Ten rezultat to rekord życiowy niespełna 20-letniej zawodniczki.
Justyna Święty-Ersetic zajęła drugie miejsce w rywalizacji na 400 m. Wynik 51,80 daje jej przepustkę do HME w Toruniu. Minimum PZLA na tę imprezę wypełniła również czwarta Małgorzata Hołub-Kowalik. Zwyciężyła rewelacyjna 20-letnia Femke Bol. 50,66 to rekord Holandii.

Do rekordu świata zabrakło niewiele

Bieg na 60 m ppł zapowiadano jako jeden z najbardziej atrakcyjnych podczas Copernicus Cup. Grant Holloway celował w rekord świata. Pobiegł świetnie - 7,38, ale do najlepszego rezultatu w historii Colina Jacksona zabrakło 0,08 s. Wpływ na to mogły mieć trzy falstarty w finale. Najlepszy z Polaków - Damian Czykier - był czwarty, z wynikiem 7,63.
Świetnie na tym samym dystansie spisała się Karolina Kołeczek, która po raz pierwszy w karierze złamała granicę 8 sekund, uzyskując 7,98. Wygrała z najlepszym w tym roku wynikiem na świecie Amerykanka Christina Clemons - 7,81. Trzecia była zaledwie 19-letnia Pia Skrzyszowska - 8,00.
Michał Haratyk zwyciężył w konkursie pchnięcia kulą. W najlepszej próbie halowy mistrz Europy z Glasgow z 2019 roku osiągnął 21,47 m. Formy nadal szuka Konrad Bukowiecki. W środę był czwarty - 20,54 i nadal nie ma minimum na mistrzostwa Starego Kontynentu w Toruniu (4-7 marca).
Najlepszy wynik w tym roku uzyskał polski tyczkarz Piotr Lisek, który zajął drugie miejsce. Skoczył 5,80 m - tak jak zwycięzca, Amerykanin Sam Kendricks.
Po mityngu w Toruniu liderką światowych list jest zwyciężczyni rywalizacji w trójskoku Greczynka Paraskevi Papahristou - 14.60 m. Najlepsza z Polek Adrianna Szóstak zajęła szóste miejsce - 13,55.