Lekkoatletyka - Diamentowa Liga w Monako, wyniki - Sofia Ennaoui pobiła rekord Polski

15/08/2020, 10:50 GMT+2

Znakomity bieg Sofi Ennaoui w Monako. W piątkowych zawodach Diamentowej Ligi 25-letnia Polka - czasem 2.32.30 min. - poprawiła 39-letni rekord kraju na dystansie 1000 m. Po rekord świata na 5000 m popędził reprezentant Ugandy Joshua Cheptegei.

Dla lekkoatletów - ze względu na pandemię COVID-19 - była to dopiero pierwsza okazja w roku 2020, by sprawdzić się w tym najbardziej prestiżowym cyklu. W mityngu padło kilka znakomitych rezultatów.
Ennaoui, wicemistrzyni Europy na 1500 m, zajęła w szóste miejsce. Wróciła do szybkiego biegania po walce z kontuzją i przerwanym nagle z tego powodu sezonie 2019. Była głodna startów i rywalizacji na międzynarodowej scenie. Rekord Polski na 1000 m od 1981 roku należał do Jolanty Januchty i był o 0,40 s gorszy.

Lewandowski: szczyt formy ma przyjść za rok

Piątkowy bieg był jednym z najszybszych w historii. Wygrała, w rewelacyjnym czasie 2.29,15, Kenijka Faith Kipyegon. Mistrzyni olimpijska na 1500 m poprawiła rekord Afryki, a do rekordu świata zabrakło jej zaledwie 0,17 s.
Ten padł w innej konkurencji - na dystansie 5000 m mężczyzn. Cheptegei wpadł na metę w 12.35,36, o 1,99 s poprawiając 16-letnie osiągnięcie Kenenisy Bekelego. 23-letni Ugandyjczyk ma w dorobku dwa medale mistrzostw świata, ale na 10 000 m. Wygrał w październiku 2019 roku w Dausze, a w 2017 był drugi w Londynie.
W Monako bardzo szybki był też bieg na 1500 m z udziałem Marcina Lewandowskiego. Brązowy medalista mistrzostw świata zajął w nim siódme miejsce, a uzyskany przez niego czas 3.33,99 jest trzecim w historii polskiej lekkoatletyki. "Jestem mega szczęśliwy. Potrzebuję się jeszcze rozkręcić, a szczyt formy ma przyjść za rok na igrzyskach w Tokio" - napisał w mediach społecznościowych.
Zwycięzca - Timothy Cheruiyot - uzyskał 3.28,45, drugi był Norweg Jakob Ingebritsen, wynikiem 3.28,68 ustanawiając rekord Europy.
Czwarte miejsce na 400 m zajęła Justyna Święty-Ersetic. Mistrzyni Europy zmierzono 52,11. Wygrała Amerykanka Lynna Irby - 50,50.
Po raz kolejny zaimponował Armand Duplantis - szwedzki tyczkarz zaliczył wysokość 6 m. Potem trzykrotnie atakował 6,15. Bez powodzenia.

Na 400 m przez płotki poza zasięgiem rywali był Karsten Warholm. Norweg pokonał drugiego na mecie Turka Yasmaniego Copello niemal o dwie sekundy (47,10 - 49,04).
Kolejny mityng Diamentowej Ligi zaplanowany jest na 23 sierpnia w Sztokholmie.
Autor: rk / Źródło: eurosport.pl, PAP