Lekkoatletyczne mistrzostwa świata Doha 2019: Karsten Warholm zdobył złoty medal

01/10/2019, 05:41 GMT+2

Podczas mistrzostw świata w Katarze nie tylko chciał bronić tytułu, ale też pobić rekord globu. Norwegowi Karstenowi Warholma udała się ta pierwsza sztuka. Bieg na 400 metrów przez płotki wygrał w cuglach.

Przed finałem nie brakowało głosów, że norweski lekkoatleta może ustanowić rekord świata. On też o tym marzył, a w osiągnięciu celu miał mu pomoc specyficzny trening krzyku, polegający na kontroli oddechu i bardzo głębokiej koncentracji.
- Kiedy już krzyczę, to przenoszę się do innego świata. Czuję, że mogę wszystko i że nie ma dla mnie żadnych granic. Na mecie jest to reakcja odwrotna i powrót do rzeczywistości, jak otworzenie wentyla psychicznego - wyjaśniał 23-letni biegacz przed mistrzostwami.
Norwescy eksperci, lekarze, fizjoterapeuci i historycy uważali, że nie jest to gwiazdorska fanaberia biegacza, lecz technika psychologiczna stosowana przed ponad tysiącem lat przez wikingów.

Wyraźne zwycięstwo

Ostatecznie rekordu nie było (należy od 1992 roku do Amerykanina Kevina Younga - 46,78), ale Warholm i tak może mieć powody do radości.
Wygrał dość wyraźnie. Pokonał dystans w czasie 47,42. Drugi na mecie Amerykanin Rai Benjamin uzyskał 47.66 (strata 0,24), a trzeci Katarczyk Abderrahman Samba - 48,03.
23-letni Norweg potwierdził swoją dominację w tej konkurencji. W 2017 roku zdobył mistrzostwo świata, a rok później - mistrzostwo Europy.

W półfinale MŚ w Katarze (w sobotę) odpadł Patryk Dobek.