Popularne sporty
Wszystkie sporty
Pokaż wszystko

Lekkoatletyczne mistrzostwa świata 2019. Test kapsułki elektronicznej

Emil Riisberg

21/08/2019, 14:59 GMT+2

Sportowa rywalizacja to nie wszystko, z czym zmierzą się lekkoatleci podczas zbliżających się mistrzostw świata w Katarze. Równie istotną, jeśli nie ważniejszą przeszkodą, będą upały. Aby zapobiec niebezpiecznym sytuacjom, podczas imprezy zawodnicy będą mogli przetestować elektroniczną pigułkę, która pomoże monitorować ich kondycję fizyczną podczas startu.

Foto: Eurosport

Najlepsi lekkoatleci świata zazwyczaj rywalizowali o medale w sierpniu. Tym razem zjadą do Kataru nietypowo, bo dopiero pod koniec września (impreza ruszy 28.09 i potrwa 9 dni). W tym miesiącu temperatury przekraczają tam 35 stopni Celsjusza w cieniu, co przy nadmiernym wysiłku może kończyć się udarem lub odwodnieniem u sportowców.
W październiku ma być nieco chłodniej. Aby uniknąć problemów, sportowcy podczas startów w Dausze otrzymają elektroniczną pigułkę monitorującą temperaturę ich ciała.

"Wyniki były dobre"

Technologię opracował Yannis Pitsiladis, profesor nauk sportowych na Uniwersytecie w Brighton, który ściśle współpracuje z IAAF i Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim.
Jak informuje "Daily Telegraph", zawodnicy, którzy wezmą udział w eksperymencie, kilka godzin przed startem będą musieli połknąć kapsułkę o masie 1,7 grama i rozmiarach nie większych niż typowe tabletki. Podczas wysiłku elektroniczny układ będzie przekazywał informacje o parametrach organizmu zawodnika. Następnie w ciągu 12-48 godzin od zażycia kapsułka ma zostać wydalona z organizmu.
- Kilka krajowych stowarzyszeń już przetestowało te pigułki, wyniki były dobre. To całkowicie bezpieczna procedura. Kapsułka nie zawiera żadnego aktywnego składnika, tylko elektroniczny układ, który zostanie aktywowany podczas wyścigu - zdradziła brytyjskiej gazecie osoba z Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF).
Warto podkreślić, że docelowo kapsułki mają być przeznaczona dla sportowców uczestniczących w konkurencjach wytrzymałościowych podczas przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio. W tym roku tylko między 29 lipca a 4 sierpnia w Japonii w związku z upałami życie straciło 57 osób.
- Jestem najbardziej podekscytowany wdrożeniem tej innowacji podczas igrzysk. Olimpijski gadżet, który opracowujemy, umożliwia monitorowanie reakcji termoregulacyjnych, ale także biomechanicznych i fizjologicznych danej osoby - wyjaśnia Pitsiladis, cytowany przez "Daily Telegraph".

"Takiej sytuacji można było uniknąć"

Chodzi o to, żeby uniknąć zagrożeń, przed którymi stoją sportowcy wytrzymałościowi. Choćby takich, jak podczas zeszłorocznych Igrzysk Wspólnoty Narodów. Brytyjski maratończyk Callum Hawkins z powodu wycieńczenia stracił złoty medal po upadku dwa kilometry od linii mety w Gold Coast. Szkot zakończył start nie na podium, w które celował, a w szpitalu.

- Pomoże nam to chronić sportowców nie tylko podczas igrzysk, ale i na na innych zawodach. Sytuacji takiej, jaka zdarzyła się Hawkinsowi, można już uniknąć dzięki dostępnej technologii - stwierdził Pitsiladis.
Niemiecki "Bild" przypomina, że podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata tylko niewielu sportowców może potrzebować minikapsułki. Większość zawodów odbywa się bowiem na stadionie Khalifa International Stadium, który powinien być schładzany z powodu wysokich temperatur.
Autor: lukl/TG/kwoj / Źródło: eurosport.pl, telegraph.co.uk, bild.de
Powiązane tematy
Udostępnij
Reklama
Reklama