Lekkoatletyczne ME niepełnosprawnych. Polacy podbijają Berlin

24/08/2018, 11:21 GMT+2

Trudno za nimi nadążyć. Niepełnosprawni polscy lekkoatleci w szaleńczym tempie zdobywają medal za medalem mistrzostw Europy w Berlinie.

Tylko w czwartek sięgnęli po aż 11 krążków. W sumie na koniec dnia mieli uzbieranych 31 medali, a przecież mistrzostwa ledwo się zaczęły. Polacy w piątek przed południem dołożyli kolejne dwa.

Mistrzynię Europy w skoku w dal została Karolina Kucharczyk, która wynikiem 6,14 m pobiła rekord świata. - Jak tu się lekko skakało - nie mogła się nadziwić.

Wcześniej brązowy medal w rzucie dyskiem zdobyła Faustyna Kotłowska. Odległość 26,28 m to jej rekord życiowy.

Trener będzie krzyczał

To nie pierwsze rekordy Polaków w Berlinie. Na 800 metrów po złoto pobiegła Barbara Niewiedział. Dwukrotna mistrzyni paraolimpijska z Sydney i Londynu na mecie dowiedziała się, że czasem 2.15,79. właśnie pobiła rekord świata.

- Trener będzie krzyczał na mnie, bo nie przygotowywał mnie na tak szybki bieg - żartowała mistrzyni.

Ona i Michał Derus, złoty medalista na 100 metrów, po mistrzostwo Europy pobiegli na środkach przeciwbólowych. - Zaciskam zęby i biegnę - ujawniła swoją receptę na sukces Niewiedział.

Wygrywa na stadionie i w życiu

Ich historie są nieprawdopodobne. Srebrny medalista w rzucie oszczepem Mateusz Wojnicki to były piłkarz, któremu choroba przerwała karierę. Biegacz Mateusz Michalski w wieku sześciu lat niemal stracił wzrok, potem przez długi czas nie wychodził z domu.
- Gdy zacząłem wygrywać na stadionie, zacząłem wygrywać w życiu - mówi dziś.
Polacy z 13 złotymi, 11 srebrnymi i dziewięcioma brązowymi są wiceliderami klasyfikacji medalowej. Prowadzą Brytyjczycy, którzy mają o jedno złoto więcej.

- Polska jest tym krajem, który wyznacza standardy w tych konkurencjach lekkoatletycznych, podobnie jak nasi pełnosprawni koledzy. Mamy duże doświadczenie, świetne wyniki - podsumowuje Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
Na zakończonych dwa tygodnie temu mistrzostwach Europy, również rozgrywanych w Berlinie, Anita Włodarczyk i pozostali zawodnicy z lekkoatletycznej reprezentacji zdobyli 12 medali. W klasyfikacji medalowej Polska zajęła drugie miejsce.
Autor: twis / Źródło: sport.tvn24.pl