Ewa Swoboda pobiła rekord Polski na 60 m podczas halowych mistrzostw w Toruniu. Wyniki i relacja - lekkoatletyka

05/03/2022, 19:45 GMT+1

Ewa Swoboda w sobotę zdobyła złoty medal w biegu na 60 m podczas halowych mistrzostw Polski w Toruniu, poprawiając rekord kraju. 24-letnia sprinterka uzyskała na tym dystansie najlepszy tym roku rezultat na świecie - 6,99 sekundy.

Ewa Swoboda pobiła rekord Polski na 60 m podczas halowych mistrzostw w Toruniu

- Jestem bardzo szczęśliwa. Super, że się udało i idę do przodu. Ciągle się poprawiam. Nauczyłam się cieszyć z biegania i jest ono dla mnie numerem jeden – mówiła z dumą.
Swoboda czasem 6,99 poprawiła swój rekord kraju, który ustanowiła na początku lutego w Łodzi. Wynosił on 7,00.

Złamała magiczną granicę

Była bardzo podekscytowana tym, że mogła po raz kolejny poprawić najlepszy wynik w historii Polski na tym dystansie przed własną publicznością. Świadkami tego wydarzenia byli jej rodzice.
- Mówiłam im, że może już nie muszą przyjeżdżać, bo widzieli wszystkie moje starty w kraju w tym roku. Uparli się, bo przecież to ostatni występ w Polsce przed mistrzostwami świata. Mieli nosa - dodała zadowolona. Po biegu od razu pobiegła do swoich najbliższych, aby się z nimi wyściskać.
Mistrzyni kraju jest dziesiątą zawodniczką w historii światowej lekkoatletyki, która zeszła poniżej 7 sekund w biegu na 60 metrów. To najlepszy czas europejskiej sprinterki w XXI wieku i trzeci wynik na Starym Kontynencie w historii.
Rekord świata należy od 1993 roku do Rosjanki Iriny Priwałowej - 6,92.
Swoboda przed halowymi mistrzostwami świata w Belgradzie (18-20 marca) liczy przede wszystkim na utrzymanie się w dobrym zdrowiu. Rok temu nie mogła wystartować w halowych mistrzostwach Europy w Toruniu z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Z kolei z igrzysk olimpijskich w Tokio wyeliminowała ją kontuzja.
Ewa Swoboda wygrała w wielkim stylu

Rewelacyjny wynik w pięcioboju

Kolejną bohaterką sobotnich zmagań była Adrianna Sułek (AZS UMCS Lublin). Od samego rana pokazywała, że chce znów wrócić na szczyt światowych tabel w pięcioboju. Wynik 4756 pkt jest najlepszym w tym roku na świecie i stawia ją w gronie faworytek do medali podczas HMŚ w Belgradzie.
- Mam nadzieję, że to co pokazałam dzisiaj to tylko lekki wiatr przed tornadem, które zaprezentuję w stolicy Serbii. Wszystko robimy tak, aby szczyt formy wypadł właśnie tam. Czy pozwoli to zdobyć złoty medal? Nie wiem. Jestem jednak przekonana, że w czterech na pięć konkurencji są jeszcze rezerwy - powiedziała mistrzyni Polski.
Tylko w skoku wzwyż, w którym uzyskała 1,89, o mocną poprawę może być już trudno, bo jest to rewelacyjny rezultat jak na wieloboistkę. Dość powiedzieć, że jest to najlepszy wynik w tej konkurencji w Polsce w tym roku, lepszy od wszystkich zawodniczek specjalizujących się tylko w skoku wzwyż.

Zwycięzcy sobotnich konkurencji HMP

Klaudia Siciarz (KS AZS AWF Kraków) okazała się najlepsza w biegu na 60 m ppł z czasem 8,01.
W biegu na 1500 m zwyciężyła Angelika Cichocka (SKLA Sopot) - 4.20,12.
Na tym samym dystansie wśród mężczyzn wynikiem 3.41,53 triumfował Michał Rozmys (UKS Barnim Goleniów). Na starcie nie stanął Marcin Lewandowski, który zrezygnował z występów w dalszej części sezonu halowego z powodu choroby córki.
Złoty medal MP w biegu na 60 m zdobył Dominik Kopeć (KS Agros Zamość) rezultatem 6,66.
W trójskoku triumfowała Karolina Młodawska (KKL Kielce). W najlepszej próbie uzyskała 13,48, co jest jej rekordem życiowym. Wśród mężczyzn wygrał Adrian Świderski (WKS Śląsk Wrocław) wynikiem 15,88.
Mistrzynią Polski w skoku o tyczce została Agnieszka Kaszuba (KL Gdynia), która pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 4,10.
Mistrzem kraju w skoku wzwyż został Norbert Kobielski (MKS Inowrocław). Wynik 2,26 jest jego najlepszym w tym sezonie. Paulina Guba wywalczyła kolejny tytuł mistrzyni kraju w pchnięciu kulą. Zawodniczka AZS UMCS Lublin wygrała wynikiem 17,73.
Mistrzostwa Polski w Toruniu zakończą się w niedzielę. To ostatnia szansa na uzyskanie minimum PZLA na HMŚ w Belgradzie.
Autor: jac/TG / Źródło: PAP