Doping. Salwa Eid Naser z Bahrajnu zawieszona za naruszenie przepisów antydopingowych

05/06/2020, 14:53 GMT+2

Kolejna poważna wpadka w drużynie lekkoatletycznej Bahrajnu. Po Ruth Jebet i Eunice Kirwie teraz mistrzyni świata w biegu na 400 m - Salwa Eid Naser została zawieszona przez Athletics Integrity Unit za naruszenie przepisów antydopingowych.

Salwa Eid Naser zawieszona za naruszenie przepisów antydopingowych

22-letnia zawodniczka z Bahrajnu w październiku w Dausze pokonała jedno okrążenie w znakomitym czasie 48,14. Tylko dwie zawodniczki w historii były od niej szybsze - w 1985 roku Niemka Marita Koch (47,60) i w 1983 roku reprezentantka Czechosłowacji Jarmila Kratochvilova (47,99).

Pokonała dwie Polki

W finale mistrzostw świata w Dausze biegły dwie Polki - Justyna Święty-Ersetic była siódma czasem 50,95, a tuż za nią finiszowała Iga Baumgart-Witan - 51,29.
"AIU zawiesiła Salwę Eid Naser z powodu naruszenia przepisów antydopingowych" - poinformowano w wydanym komunikacie.

Igrzyska poczekają?

To oznacza, że Naser może zabraknąć w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Tokio.
Naruszenie przepisów może oznaczać, że nie aktualizowała systemu i nie informowała o obecnym miejscu pobytu lub kontrolerzy nie zastali jej wielokrotnie pod wskazanym adresem. Szczegółów nie ujawniono.
To trzeci przypadek w reprezentacji Bahrajnu w ostatnich miesiącach. Zawieszona została także mistrzyni olimpijska w biegu na 3000 m z przeszkodami Ruth Jebet, u której w marcu stwierdzono obecność EPO w organizmie, a także maratonka Eunice Kirwa. Obie zawodniczki nie mogą startować przez cztery lata.
Autor: fira/dasz / Źródło: eurosport.pl, PAP