Dinkale Ayele, Getnet Yetwale. Podejrzani biegacze z Etiopii. Mają 18 lat?

02/04/2019, 06:31 GMT+2

Według metryki mają po osiemnaście lat. Obserwatorzy niedawnych mistrzostw świata w biegach przełajowych do lat 20 mocno w to wątpią. Twierdzą, że Etiopczycy Dinkalem Ayele i Getnet Yetwale wyglądają na dużo więcej.

Mistrzostwa rozegrano w sobotę w duńskim mieście Aarhus.

Nieoczekiwanie już po starcie bohaterami zawodów stali się dwaj etiopscy biegacze. Głównie za sprawą Miguela Villasenora z Hiszpańskiej Federacji Lekkoatletycznej. To on uwiecznił sylwetki biegnących zawodników z Afryki. Na zdjęciu nie wyglądają na swoje 18 lat, bo tyle - jeśli wierzyć danym ze strony światowej federacji królowej sportu - ponoć mają. Według IAAF, Ayele urodził się 19 grudnia 2000 roku, a Yetwale dziewięć dni wcześniej.

Ayele i Yetwale. "Urodzeni w grudniu 2000"

"Niesamowite. Oni mają po 18 lat. Obydwaj urodzeni w grudniu 2000" - nie dowierza Villasenor.

Sprawę podchwyciły hiszpańskie media, które piszą o "cudownym eliksirze młodości".

Sobotni start Ayele zakończył na 11., a Yetwale na 21. miejscu. Mistrzem świata został Milkesa Mengesha, również z Etiopii. Zresztą pierwsze jedenaście pozycji zajęli biegacze z Afryki.
W Aarhus wszystkie oczy zwrócone były na Jakoba Ingebrigstena. To genialny 18-latek, specjalista od średnich dystansów na bieżni, mistrz i wicemistrz halowych mistrzostw Europy w lekkoatletyce (na 1500 m przegrał z Marcinem Lewandowskim) sprzed miesiąca. Norweg postanowił spróbować swoich sił w przełajach i zajął 12. miejsce, tuż za Ayele

Odmłodzona Etiopka

Doniesienia o rzekomo "przekręconych licznikach" u afrykańskich lekkoatletów pojawiają się regularnie. W zeszłym roku głośno było o sprawie Girmawit Gebrzihair.
Zdobyła brązowy medal młodzieżowych mistrzostw świata w lekkoatletyce. Oficjalnie to 16-latka, choć według wielu obserwatorów wygląda na zdecydowanie starszą.
Autor: twis / Źródło: eurosport.pl