Diamentowa Liga 2021: wyniki mityngu w Lozannie

27/08/2021, 06:06 GMT+2

Anna Kiełbasińska jako jedyna z grona polskich lekkoatletów ukończyła na medalowej pozycji rywalizację na mityngu w Lozannie. Pozostali reprezentanci Polski wypadli poniżej oczekiwań. Zaskoczeniem był też nieudany występ Szweda Arnauda Duplantisa, który zawody w skoku o tyczce ukończył dopiero na czwartym miejscu.

Armand Duplantis

Kiełbasińska w biegu na 200 m była trzecia. Jej czas 23,08 nie jest jej najlepszym w sezonie, ale w Lozannie było zimno i wiał mocny wiatr. Wicemistrzyni olimpijska w sztafecie 4x400 m niedawno przechodziła przeziębienie i wciąż odczuwa jego skutki.
Polska sprinterka została też zaproszona do sztafety 4x100 m - teamu Lei Sprunger, która przed własną publicznością zakończyła sportową karierę.

Pozostali Polacy poniżej oczekiwań

Czwarte miejsce na 400 m zajęła Natalia Kaczmarek. Mistrzyni i wicemistrzyni olimpijska w sztafetach uzyskała czas 51,10, ale ważniejsze jest zbieranie przez nią doświadczenia w rywalizacji z mocniejszymi rywalkami. Podopieczna Marka Rożeja w tym sezonie wdarła się do światowej czołówki i odniosła już ogromne sukcesy. W Lozannie wygrała reprezentantka Dominikany Marileidy Paulino - 50,40.
W rywalizacji na 800 m tłem dla najlepszych był brązowy medalista igrzysk Patryk Dobek. Trenujący ze Zbigniewem Królem lekkoatleta dobiegł jako dziesiąty w czasie 1.50,60. Wyraźnie było widać, że nie jest w stanie nawiązać w czwartek walki z najlepszymi i na końcówce odpuścił ten bieg. Najlepszy okazał się Kanadyjczyk Marco Arop - 1.44,50.
Z kolei u kobiet na tym dystansie triumfowała Brytyjka Ellie Baker - 2.00,45. Rekord mityngu w biegu na 400 m ppł poprawiła brązowa w Tokio Holenderka Femke Bol - 53,05.

Jamajki ponownie najszybsze

Wydarzeniem mityngu był trzeci czas w historii światowej lekkoatletyki w biegu na 100 m. Uzyskała go Jamajka Shelly-Ann Fraser-Pryce - 10,60. Zresztą trzy pierwsze miejsca zajęły właśnie reprezentantki tego kraju. Druga była potrójna mistrzyni olimpijska z Tokio Elaine Thompson-Herah - 10,64, a trzecia Shericka Jackson - 10,92.
W biegach nie zaliczanych do rywalizacji w Diamentowej Lidze wystartowały na 100 m Marika Popowicz-Drapała i Klaudia Adamek. Pierwsza z nich popełniła falstart i została zdyskwalifikowana, a druga była ostatnia w swojej serii wynikiem 11,53. Polki przyleciały do Szwajcarii jednak głównie po to, by wystąpić w sztafecie 4x100 m. A w niej w składzie: Popowicz-Drapała, Adamek, Paulina Paluch i Marlena Gola zajęły siódmą lokatę czasem 44,38. Najlepiej wypadły Brytyjki - 42,44.
W skoku wzwyż najlepsza była mistrzyni olimpijska, Rosjanka Maria Lasickiene. Startująca pod neutralną flagą trzykrotna mistrzyni świata uzyskała 1,98. Taki sam wynik miała druga - Ukrainka Jarosława Mahuczich. Kamila Lićwinko tym razem pokonała 1,89, co dało jej piątą lokatę.

Rozczarowujący występ Duplantisa

"Latający Mondo" - jak mówi się o Duplantisie - zajął w Lozannie dopiero czwarte miejsce. Szwed jest mistrzem olimpijskim i rekordzistą globu. Dotychczas sześć metrów skakał niemal na zawołanie, tym razem mu się nie udało. Strącił trzykrotnie poprzeczkę na wysokości 5,82 i z wynikiem 5,62 znalazł się tuż za podium.
Nie udał się ten wieczór także Piotrowi Liskowi, który niemal cały sezon walczy z kontuzją. Trzykrotny medalista mistrzostw zaliczył jedną próbę na 5,42 i był ósmy. Wygrał Amerykanin Christopher Nilsen - 5,82.
Kolejny mityng Diamentowej Ligi w sobotę w Paryżu.