Semenya przeszła gehennę. "To jak dźganie się nożem każdego dnia"
Caster Semenya zdominowała bieg na 800 metrów
Video: Getty Images, Newspix, Shutterstock Caster Semenya zdominowała bieg na 800 metrów15.02 | Sprawa Semenyi wybuchła w 2009 roku, kiedy 18-latka z RPA sensacyjnie została w Berlinie mistrzynią świata na dystansie 800 m. Wygrała z łatwością, a za chwilę rozpętała się medialna burza. W lekkoatletycznym środowisku zawrzało, decydenci z IAAF nie mieli wyjścia, zarządzili testy płci i zawiesili zawodniczkę.zobacz więcej wideo »Semenya wystąpi w Diamentowej Lidze
Video: Eurosport Semenya wystąpi w Diamentowej LidzeCaster Semenya została dopisana do listy uczestników Diamentowej Ligi, która rozpocznie się w piątek 3 maja w Dausze. Biegaczka z hiperandrogenizmem przegrała w Trybunale Arbitrażowym ds. Sportu apelację i chcąc dalej startować musi medycznie obniżyć poziom swojego testosteronu. Nowe przepisy wejdą w życie dopiero za kilka dni.zobacz więcej wideo »Caster Semenya wygrała bieg na 800m na inaugurację Diamentowej...
Video: Eurosport Caster Semenya wygrała bieg na 800m na inaugurację...Bez niespodzianki w Dausze. Caster Semenya zdeklasowała rywalki w biegu na 800 metrów podczas pierwszych zawodów Diamentowej Ligi. Może to być jej ostatni występ, gdyż biegaczka nie zgadza się z nowymi przepisami IAAF, które nakazują zawodniczkom z podwyższonym testosteronem jego farmakologiczne obniżenie. Te regulacje wejdą w życie 8 maja.zobacz więcej wideo »Semenya wygrała pierwszy bieg po powrocie
Video: Eurosport Semenya wygrała pierwszy bieg po powrocieCaster Samenya wróciła po zawieszeniu i wystąpiła w mityngu w Montreuil. Wygrała bieg na 2000 metrów.zobacz więcej wideo »
Caster Semenya to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci świata sportu w ostatnich latach. Już jako nastolatka lekkoatletka mierzyła się z wątpliwościami dotyczącymi jej płci i została zmuszona do przyjmowania leków źle odbijających się na jej zdrowiu. Dwukrotna mistrzyni olimpijska na 800 metrów wróciła myślami do trudnych początków kariery. Opowiedziała również o niełatwej kuracji hormonalnej.
Semenya opowiedziała o wszystkim na potrzeby programu HBO Real Sports. Jej wypowiedzi cytuje agencja Reutera.
- Pewnie myśleli, że mam penisa. Odpowiedziałam im: w porządku. Jestem kobietą, nie obchodzi mnie to. Jeśli chcecie sprawdzić, pokażę moją pochwę. W porządku? - wspomniała swoją reakcję, gdy jako 18-latka usłyszała, że musi przejść testy weryfikacyjne płci, by rywalizować profesjonalnie na bieżni.
Miało to miejsce w 2009 roku, gdy po raz pierwszy w karierze została mistrzynią świata w biegu na 800 m.
Panika po lekach
Był to dopiero początek trudnej drogi, którą musiała przejść Semenya. Badania płci podobno wykazały, że zawodniczka nie miała macicy ani jajników, ale posiadała wewnętrzne jądra, męskie narządy płciowe produkujące testosteron. Poziom tego hormonu był u niej trzykrotnie wyższy niż u przeciętnej kobiety. Stwierdzono, że cierpi na tzw. hiperandrogenizm, charakteryzujący się większym poziomem testosteronu wpływającego na masę i siłę mięśni oraz wydolność organizmu.
W 2011 roku władze światowej lekkoatletyki orzekły, że wszystkie zawodniczki z hiperandrogenizmem muszą medycznie obniżyć poziom wspomnianego hormonu. Semenya wspomina jednak, że wskazane leki miały dla niej bardzo uciążliwe skutki uboczne.
- Czułam się po nich chora, przybrałam na wadze, miałam ataki paniki. Nie widziałam, czy nie doznam kiedyś zawału serca. To jak dźganie się nożem każdego dnia. Nie miałam jednak wyboru - przyznała.
- Mam 18 lat, chcę biegać, chcę dostać się na igrzyska olimpijskie, to dla mnie jedyna opcja - wyjaśniła swój ówczesny tok myślenia.
Przegrana apelacja
Semenya próbowała walczyć o swoje, ale okazała się bezradna. W 2020 roku przegrała apelację do szwajcarskiego Trybunału Federalnego o uchylenie orzeczenia Sądu Arbitrażowego, zgodnie z którym zawodniczki z wysokim poziomem naturalnego testosteronu muszą przyjmować leki obniżającego go. Dotyczy on rywalizacji na dystansach od 400 metrów do mili, aby zapewnić uczciwą konkurencję.
Z tego powodu odpuściła start na koronnym dystansie na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Reprezentantka Republiki Południowej Afryki ostatni wielki sukces odniosła w 2017 roku, zdobywając trzecie w karierze złoto mistrzostw świata na 800 m.