Agnes Tirop nie żyje. Rekordzistka świata w biegu na 10 km miała 25 lat - Lekkoatletyka

13/10/2021, 13:34 GMT+2

Kenijska biegaczka Agnes Tirop została znaleziona martwa w swoim domu w mieście Iten. Dwukrotna brązowa medalistka mistrzostw świata w lekkiej atletyce, która dwa miesiące temu zajęła czwarte miejsce w olimpijskim finale na 5000 m, miała 25 lat.

Kenijska policja poinformowała "BBC Sport Africa", że ​​obecnie badane są okoliczności związane ze śmiercią Tirop. W środę śledczy przeszukiwali dom, w którym znaleziono młodą kobietę.
Według nieoficjalnych informacji brytyjskiego dziennika "The Sun" zawodniczka została dźgnięta nożem w brzuch.

Kenia opłakuje Tirop

Śmierć 25-letniej Tirop jest szokiem.
"Lekkoatletyczna Kenia jest dziś zrozpaczona przedwczesną śmiercią brązowej medalistki mistrzostw świata na dystansie 10 000 m, Agnes Tirop" - poinformowano w oświadczaniu krajowego związku lekkiej atletyki.
"Wciąż pracujemy, aby poznać więcej szczegółów dotyczących jej śmierci. Kenia straciła klejnot. Agnes była jednym z najszybciej rozwijających się gigantów lekkiej atletyki na międzynarodowej arenie, dzięki jej przyciągającym wzrok występom" - napisano.
Na sierpniowych igrzyskach olimpijskich w Tokio Tirop finiszowała tuż poza podium w biegu na 5000 m. Do brązowej medalistki Etiopki Gudaf Tsegay straciła 0,75 sekundy.
W swoim dorobku miała dwa brązowe medale w biegach na 10 000 m z mistrzostw świata 2017 i 2019 roku. Robiła również wrażenie poza bieżnią. Zaledwie przed miesiącem pobiła rekord świata w biegu ulicznym na 10 km, uzyskując w niemieckim Herzogenaurach czas 30.01. Poprawiła tym samym o 28 sekund rezultat Marokanki Asmae Leghzaoui, osiągnięty w 2002 roku w Nowym Jorku.
Autor: dasz / Źródło: eurosport.pl, bbc.com, thesun.co.uk