Jedna noc i dwa rzuty na wagę zwycięstwa tuż przed końcową syreną

17/12/2023, 13:04 GMT+1

Cóż to była za noc w NBA! Do ostatnich sekund ważyły się losy meczów Denver Nuggets z Oklahoma City Thunder oraz Miami Heat z Chicago Bulls. Rozstrzygnęli je tuż przed końcową syreną Shai Gilgeous-Alexander oraz Jimmy Butler.

Miami Heat - Denver Nuggets w finale NBA 2023

Przez większość meczu w Miami prowadzili gospodarze, jednak Bulls poderwali się do walki w trzeciej kwarcie. W samej końcówce to przyjezdni mieli dwa punkty przewagi (116:114). Pół minuty przed końcem do remisu doprowadził Kyle Lowry. Dogrywki jednak nie było bo tuż przed ostatnią syreną świetnym rzutem z półdystansu popisał się Butler, najskuteczniejszy na parkiecie, zdobywca 28 punktów. Punkt mniej w zespole z Chicago uzyskał DeMar DeRozan. Miami wygrało 15. raz w sezonie, rewanżując się Bykom za porażkę sprzed kilku dni (116:124), zwyciężając 118:116.
Emocjonujący przebieg miało spotkanie w Denver, gdzie Nuggets ulegli 117:118 Oklahoma City Thunder. Mecz był wyrównany, dopiero na 44 s przed końcem Jamal Murray trafił i gospodarze objęli prowadzenie trzema punktami. Po przerwie dla trenera za dwa trafił Jalen Williams, ale ekipa z Denver nadal prowadziła, choć tylko jednym punktem. I gdy spudłował Nikola Jokić, piłkę przejęli rywale, zwycięski rzut za dwa Gilgeous-Alexandra został wykonany niemal równo z syreną. Do końca została jedna sekunda, gospodarze nie mieli szans na zmianę wyniku.

Dwa rzuty od wielkiego rekordu

Indywidualnie najlepszy występ minionej nocy zanotował Keegan Murray z Sacramento Kings. Jego drużyna pokonała Utah Jazz 125:104, a 23-latek zdobył rekordowe 47 punktów, trafiając 12 z 15 prób za trzy. Skrzydłowy Sacramento zagrał rewelacyjnie, do wyrównania rekordu Klaya Thompsona zabrakło mu dwóch celnych trafień zza łuku. Miał też osiem zbiórek, dwie asysty i dwa przechwyty.

W Portland miejscowi Trail Blazers przegrali 120:131 z Dallas Mavericks. W ekipie z Dallas o kolejne triple-double postarał się Słoweniec Luka Donczić. To już piąte w jego wykonaniu w sezonie. W sobotę uzyskał 40 pkt, miał 12 zbiórek i 10 asyst.