NBA. Kontrowersyjna akcja Jamesa Hardena, władze ligi odrzuciły protest Houston Rockets

10/12/2019, 08:12 GMT+1

Na nic awantura o dwa punkty, których Houston Rockets nie zaliczono. Władze NBA uznały, że protest klubu z Teksasu jest bezzasadny i nie powtórzą ostatnich minut meczu z San Antonio Spurs.

Chodzi o ubiegłotygodniowe derby stanu. Grano w San Antonio, a mecz miał niesamowity przebieg. W kontrowersyjnym momencie, niecałe osiem minut przed końcem, goście prowadzili 102:89. Lider Rakiet James Harden przejął piłkę i z dużą siłą skończył akcję efektownym wsadem. W hali zapanowała konsternacja. Wielu, w tym sędziowie, odniosło wrażenie, że Harden trafił piłką w obręcz. Punktów mu nie uznano.

Za długo się kłócił, powtórki nie było

Trener Houston Mike D'Antoni protestował, zaczął krzyczeć na arbitrów. Harden nie dowierzał. Kiedy D'Antoni nieco ochłonął, poprosił o weryfikację wideo, do czego trener w NBA ma prawo raz na mecz, ale mu odmówiono. Wytłumaczono mu, że miał na to 30 sekund od wzięcia przerwy na żądanie, a czas ten upłynął, gdy się wykłócał o sporną akcję.
Tymczasem powtórki pokazały, że Harden i D'Antoni mieli rację, bo piłka przeleciała przez siatkę, ale została przez nią przeniesiona nad obręcz, stąd złudzenie, że punktów nie było.

Jakby tego było mało, Houston 13-punktową przewagę roztrwoniło i po dwóch dogrywkach przegrało 133:135.

"Mieli wystarczająco dużo czasu"

Po zakończeniu meczu władze Rakiety złożyły protest i zażądały powtórzenia ostatnich siedmiu minut i 50 sekund spotkania, twierdząc, że kontrowersja wpłynęła negatywnie na graczy Houston.
Skargę i żądania odrzucono. "Zawodnicy Rockets mieli wystarczająco dużo czasu, żeby naprawić błąd sędziów, stąd nadzwyczajne rozwiązanie w postaci powtórzenia meczu jest nieuzasadnione" - władze NBA napisały w odpowiedzi.

Niemniej, trzech sędziów prowadzących spotkanie upomniano, bo uznano, że mimo wszystko powinni zaakceptować prośbę trenera i skorzystać z powtórki.