Mateusz Ponitka bohaterem meczu Żalgiris Kowno - Zenit Sankt Petersburg - Euroliga

31/10/2019, 11:28 GMT+1

Mateusz Ponitka po raz kolejny poprowadził Zenit Sankt Petersburg do sensacyjnego zwycięstwa w Eurolidze. 26-letni skrzydłowy był najlepiej punktującym koszykarzem swojej drużyny w wygranym po dogrywce 82:70 meczu 5. kolejki Euroligi z Żalgirisem Kowno. Reprezentant Polski zdobył 19 pkt, miał siedem zbiórek i asystę w 25 minut.

Ponitka popisał się znakomitą skutecznością - trafił cztery z pięciu rzutów za dwa punkty, dwa z trzech zza linii 6,75 m oraz pięć z sześciu wolnych. Zenit wygrał dogrywkę 20:8, a Ponitka zdobył w tej części aż dziewięć punktów. Jego współczynnik efektywności w całym spotkaniu wyniósł 27. To druga wygrana Sankt Petersburga.

Dramatyczna końcówka

Urodzony w Ostrowie Wlkp. zawodnik był bliski przechylenia szali zwycięstwa na stronę klubu z Rosji w czwartej kwarcie, gdyż na 35 sekund przed końcem uzyskał dwa punkty i był faulowany. Wykorzystał rzut wolny i Zenit prowadził 61:57. Potem punkt dorzucił Alex Renfroe i klub z Rosji prowadził 62:59. Później faulowany przy rzucie zza linii 6,75 m Arturas Milaknis nie pomylił się jednak w żadnej z trzech prób i doprowadził do remisu 62:62 i dogrywki.
W dodatkowym czasie gry ekipa hiszpańskiego trenera Joan Plazy nie pozostawiła wątpliwości, że tego wieczoru była lepsza od mistrza Litwy, który w 2018 roku wywalczył trzecie miejsce w Eurolidze.

Ponitka błyszczał też w Pireusie

To jego kolejny dobry występ w Eurolidze - 18 października poprowadził Zenit do zwycięstwa nad Olympiakosem w Pireusie 77:68, także po dogrywce.
Drugim strzelcem zespołu z Rosji, który w czerwcu otrzymał "dziką kartę", co umożliwiło mu pierwszy występ w historii w najbardziej prestiżowych klubowych rozgrywkach Starego Kontynentu, był meksykański środkowy Gustavo Ayon - 11 pkt, pięć zbiórek, pięć asyst i cztery przechwyty.
Najwięcej punktów dla Żalgirisu zdobyli Edgaras Ulanovas - 12 oraz Amerykanin Zach Leday, który miał double-double - 12 pkt i 10 zbiórek.

14. miejsce Zenitu

W Eurolidze występuje 18 zespołów. Po pięciu kolejkach drużyna Ponitki zajmuje 14. miejsce. W następnej, już 1 listopada, Zenit zmierzy się we własnej hali z mistrzem Rosji CSKA Moskwa.

Autor: br/TG / Źródło: Eurosport; PAP