Euroliga kobiet 2022/2023: Fenerbahce Stambuł triumfatorem rozgrywek - Koszykówka

17/04/2023, 11:12 GMT+2

Zawodniczki Fenerbahce Stambuł po raz pierwszy w historii zdobyły mistrzostwo kobiecej Euroligi. W finale rozegranym w Pradze stołeczne koszykarki pewnie pokonały inny turecki zespół CBK Mersin Yenisehir, wygrywając 99:60 (29:17, 28:7, 20:20, 22:16), stając się tym samym także pierwszym klubem znad Bosforu z tym trofeum.

Ekipa Fenerbahce w finale Euroligi wystąpiła piąty raz i drugi z rzędu (wcześniej w 2013, 2014, 2017 i 2022 roku). W ostatniej edycji Turczynki sensacyjnie przegrały na własnym parkiecie w Stambule z węgierskim Sopronem 55:60.

Stewart bohaterką Fenerbahce

Tym razem niespodzianki nie było. Podopieczne serbskiej trenerki Mariny Maljković już do przerwy prowadziły z debiutującą w Final Four ekipą CBK Mersin różnicą 33 punktów (57:24) i do końca meczu kontrolowały wynik.
Nie mogło być inaczej przy takiej formie ich liderki Breanny Stewart, dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej i świata z reprezentacją USA. 28-letnia silna skrzydłowa już w pierwszych 12 minutach zdobyła 22 punkty, do przerwy dorzuciła jeszcze cztery, a mecz zakończyła z 35-punktowym dorobkiem. Trafiła 10 z 17 rzutów z gry, w tym wszystkie pięć za trzy punkty, i 10 z 11 wolnych. Miała także sześć zbiórek, trzy asysty i dwa przechwyty.
Co ciekawe, spektakularny popis Amerykanki miał miejsce dokładnie dziesięć lat po jej pierwszym z czterech występów w finałach, wszystkich przegranych przez jej zespoły. Wygrana różnicą 39 punktów to z kolei najwyższe finałowe zwycięstwo w historii tych rozgrywek.

Brąz dla Włoszek

Trzecie miejsce wywalczyły debiutujące w turnieju Final Four koszykarki Beretta Famila Schio, prowadzone przez Greka Georgiosa Dikeiaolakosa, byłego trenera Lotosu Gdynia i CCC Polkowice, dzięki wygranej z ZVVZ USK Praga 59:56 po dramatycznej końcówce.
Mistrzynie Czech przegrały tym samym drugi mecz o trzecie miejsce z rzędu. Przed rokiem w węgierskim Sopronie uległy bowiem hiszpańskiemu Perfumerias Avenida Salamanka 59:71.
Wyniki niedzielnych meczów Euroligi kobiet:
finał
Fenerbahce Alagoz Holding Stambuł - CBK Mersin Yenisehir 99:60 (29:17, 28:7, 20:20, 22:16)
Fenerbahce: Breanna Stewart 35, Kayla McBride 16, Satou Sabally 11, Olcay Cakir 11, Emma Meesseman 10, Alina Jahupowa 7, Courtney Vandersloot 5, Alperi Onar 4, Kiah Stokes 0, Merve Aydin 0, Mina Djordjevic 0, Ivana Raca 0.
CBK Mersin: Sinem Atas 10, Laura Cornelius 10, Aleksandra Crvendakic 10, Elizabeth Williams 10, Chelsea Gray 9, Tiffany Hayes 3, Quanitra Hollingsworth 2, Asena Yalcin 2, Goksen Fitik 0, Gamze Takmaz 0, Usra Ural Topuz 0.