Brooklyn Nets - Toronto Raptors, Philadelphia 76ers - Boston Celtics, wynik, punkty - koszykówka NBA

22/08/2020, 12:07 GMT+2

Dwa zespoły z Konferencji Wschodniej potrzebują tylko jednego zwycięstwa, aby awansować do drugiej rundy fazy play-off. W nocy z piątku na sobotę polskiego czasu aktualni mistrzowie NBA Toronto Raptors pokonali Brooklyn Nets 117:92, a Boston Celtics Philadelphię 76ers 102:94.

To pierwszy przypadek w historii Raptors, jedynego obecnie kanadyjskiego klubu w NBA, by w serii play-off wygrał trzy kolejne mecze. W lidze nie udało się to jeszcze tylko drużynom Minnesota Timberwolves i Los Angeles Clippers.

Kameruński lider

Do podtrzymania zwycięskiej passy w rywalizacji z Nets przyczynili się przede wszystkim Kameruńczyk Pascal Siakam, który zdobył 26 punktów, miał osiem zbiórek i pięć asyst, Fred VanVleet - 22 pkt. (w tym sześć celnych z 10 prób za trzy) oraz wchodzący z ławki reprezentant Hiszpanii Serge Ibaka, który popisał się tzw. double-double - 23 pkt. i 13 zbiórek.
W nieskutecznym (33 procent celności z gry) nowojorskim zespole, który w żadnym fragmencie meczu nie był na prowadzeniu, a w czwartej kwarcie przegrywał już różnicą 31 pkt., Tyler Johnson uzyskał 23 pkt., a Caris LeVert dodał 15 i sześć asyst.
- Podoba mi się intensywność, z jaką gramy. Nie zwracamy uwagi na wynik, aktywnie bronimy i staramy się realizować nasz plan - skomentował postawę swoich podopiecznych trener Raptors Nick Nurse.

W o wiele bardziej zaciętym innym meczu zespołów Konferencji Wschodniej Celtics zapewnili sobie wygraną z 76ers trzema akcjami w obronie w kluczowych momentach.
Kemba Walker zdobył dla zwycięzców 24 pkt. Jedną z jego najważniejszych akcji było trafienie 65 sekund przed końcem decydującej kwarty, które dało drużynie czteropunktowe prowadzenie. Najskuteczniejszym graczem spotkania był kameruński środkowy 76ers Joel Embiid, który uzyskał 30 pkt.

Kontuzja Doncicia

Drugi mecz w rywalizacji z Dallas Mavericks wygrali Los Angeles Clippers, tym razem 130:122, i objęli prowadzenie w play-off 2-1. Drużynę z Teksasu i jej sympatyków może niepokoić nie tylko porażka, ale także kontuzja jej gwiazdora Luki Doncicia.
Słoweniec końcówkę meczu oglądał z ławki. Wcześniej - na 3.58 minuty przed końcem trzeciej kwarty - skręcił lewą kostkę. Na początku kolejnej odsłony próbował jeszcze grać, ale na dobre opuścił parkiet 9.02 przed zakończeniem meczu, gdy drużyna przegrywała różnicą 15 punktów.
Wcześniej w 29 minut odnotował tzw. triple-double - 13 pkt. oraz po 10 zbiórek i asyst, ale trafił tylko cztery z 14 rzutów z gry. Podobnego urazu Doncić doznał w pierwszym meczu serii z Clippers.
W najbliższym meczu, który zaplanowano na godz. 21.30 polskiego czasu w niedzielę, ma jednak zagrać.

Ekipę trenera Doca Riversa do zwycięstwa poprowadzili Kawhi Leonard - 36 pkt., 9 zbiórek i 8 asyst oraz Landry Shamet - 18 pkt. Liderem pokonanych był łotewski środkowy Kristaps Porzingis - 34 pkt. i 14 zbiórek.
Powody do zadowolenia mają koszykarze Utah Jazz, którzy po wysokiej - 124:87 - drugiej z rzędu wygranej z Denver Nuggets, prowadzą w pierwszej rundzie play-off Konferencji Zachodniej 2-1.
Rozgrywający Mike Conley, syn znanego amerykańskiego trójskoczka, mistrza olimpijskiego o tym samym imieniu, zdobył dla ekipy z Salt Lake City 27 pkt., francuski środkowy Rudy Gobert dodał 24 i miał 14 zbiórek, a Donovan Mitchell - 20 pkt.
Od wznowienia sezonu, przerwanego ze względu na pandemię COVID-19, wszystkie spotkania NBA odbywają się w zamkniętym ośrodku Disney World pod Orlando na Florydzie. Mistrz ma zostać wyłoniony najpóźniej 13 października, na ten dzień zaplanowano ewentualny siódmy mecz wielkiego finału.
Wyniki piątkowych meczów pierwszej rundy play-off NBA:
Konferencja Wschodnia
Brooklyn Nets - Toronto Raptors 92:117 (stan rywalizacji do czterech zwycięstw: 3-0 dla Raptors) Philadelphia 76ers - Boston Celtics 94:102 (3-0 dla Celtics)