Wygrał dla najlepszego przyjaciela. Vingegaard zwycięzcą 16. etapu

Akt. 12/09/2023, 20:42 GMT+2

16. etap Vuelta a Espana dla Jonasa Vingegaarda. Duńczyk triumfował na wtorkowym odcinku z Liencres Playa do Bejes, który kończył się niezwykle wymagającym pięciokilometrowym podjazdem. Czerwoną koszulkę lidera zachował Amerykanin Sepp Kuss.

Jonas Vingegaard wygrał 16. etap Vuelta a Espana

Vingegaard zaatakował kilka kilometrów przed metą. Rywale nie byli w stanie doścignąć go na podjeździe, który momentami miał nachylenie 15 procent.
Zawodnik Jumbo-Visma wygraną zadedykował koledze z ekipy Nathanowi van Hooydonckowi. Belg we wtorek został ciężko ranny w wypadku samochodowym. Wiadomość o tej tragedii wstrząsnęła jego kolegami z zespołu ścigającymi się w Hiszpanii.

Vingegaard po raz drugi

- Cieszę się z tego zwycięstwa. Jednak rano dotarły do nas okropne wieści. Chciałem wygrać dla mojego najlepszego przyjaciela. Na szczęście jego stan zdrowia jest stabilny. To dla mnie duża ulga. Mam nadzieję, że szybko dojdzie do siebie - powiedział na mecie Vingegaard, dwukrotny triumfator Tour de France. Dla Duńczyka to drugi wygrany etap tegorocznego wyścigu.
Drugie miejsce we wtorek ze stratą 43 sekund zajął Australijczyk Finn Fisher-Black z UAE Team Emirates, a trzeci był Holender Wout Poels (Bahrain Victorious), wolniejszy o 49 s. Na czwartej pozycji uplasował się Australijczyk Michael Storer (Groupama-FDJ).
Czerwoną koszulkę lidera zachował Amerykanin Sepp Kuss (Jumbo-Visma), który był 10. na mecie w Bejes. Drugi w klasyfikacji generalnej Vingegaard traci do kolegi z ekipy 29 sekund.

Jonas Vingegaard po 16. etapie Vuelta a Espana

Łukasz Owsian z Arkea Samsic uplasował się na 40. pozycji, a Kamil Gradek z Bahrain-Victorious był 106. W klasyfikacji generalnej Polacy zajmują, odpowiednio, 76. i 133. miejsce.
W środę kolarze będą mieli do przejechania 124,4 km z Ribadeselli z finałową wspinaczką na legendarny Alto De L'Angliru. To jeden z najtrudniejszych podjazdów w Europie (12,3 km ze średnim przewyższeniem 10,3 proc., momentami sięgającym 24 proc.).