Lorena Wiebes pierwszą liderką Vuelta a Burgos kobiet

Mariusz Czykier

Akt. 18/05/2023, 22:33 GMT+2

Lorena Wiebes (SD Worx) wygrała 1. etap kobiecego wyścigu Dookoła Burgos i została jego pierwszą liderką. W sprinterskim finiszu pokonała Włoszkę Elisę Balsamo (Trek - Segafredo) i Amerykankę Chloe Dygert (Canyon//SRAM). Najlepsza z pięciu startujących w imprezie Polek Marta Jaskulska (Liv Racing TeqFind) minęła linię mety na 13. pozycji.

Wiebes wygrała 1. etap Vuelta a Burgos Feminas

Pierwszy z czterech etapów wyścigu mierzył 115 km i kończył się sprinterskim finiszem w Medinie de Pomar.
Zanim jednak dotarł tam peleton, kilka zawodniczek próbowało szczęścia w ucieczkach. Jedna z groźniejszych akcji rozpoczęła się ok. 15 km przed metą. Próby ataków mocno naciągnęły peleton, który w końcu pękł i podzielił się na kilka mniejszych grup, ale ostatecznie wszystkie ponownie się połączyły i na finisz wjechała niemal cała stawka.
Najlepiej rozegrała go mistrzyni Europy. Holenderka długo czaiła się za plecami rywalek, ale w decydującym momencie znalazła wolną przestrzeń do ataku. Przyspieszyła, zostawiając za sobą Balsamo i Dygert oraz pozostałe finiszujące zawodniczki.

Cała piątka Polek w peletonie

W głównej grupie na metę przyjechała cała piątka polskich zawodniczek. Najwyżej została sklasyfikowana Jaskulska, która po drodze włączyła się też w walkę o punkty na górskiej premii.
Agnieszka Skalniak-Sójka (Canyon//SRAM) była 26., Karolina Kumięga (UAE Team ADQ) zajęła 31. miejsce, trzy oczka niżej została sklasyfikowana Aurela Nerlo (Massi - Tactic), a Agata Flis (Farto-BTC) dojechała na metę na 80. miejscu.
W piątek zawodniczki będą miały do pokonania niespełna 119 km w delikatnie pofałdowanym terenie. Na finiszu w Lermie podobnie jak w czwartek spodziewana jest rywalizacja sprinterek.
Transmisja w Eurosporcie Extra w Playerze.