UAE Tour. Olav Kooji wygrał piąty etap

23/02/2024, 17:15 GMT+1

Holenderski kolarz Olav Kooij, z zespołu Team Visma, wygrał piąty etap wyścigu UAE Tour z Al Aqah do Umm Al Quwain. Na finiszu z peletonu wyprzedził Belga Tima Merliera i Australijczyka Sama Welsforda. Liderem pozostał Australijczyk Jay Vine (UAE Team Emirates).

Olav Kooij wygrał 5. etap UAE Tour

Piątkowy odcinek był niemal całkowicie płaski i liczył 182 km długości. Nie przyniósł on poważnych zmian w klasyfikacji. Próby akcji, w tym wielokilometrowa ucieczka Włocha Jacopo Moski (Lidl-Trek), zostały zlikwidowane przez szybko jadący peleton i o losach zwycięstwa rozstrzygnęły ostatnie kilometry.

Olav Kooij wygrał 5. odcinek UAE Tour

Triumfator dwóch etapów tegorocznej edycji, Merlier (Soudal-Quick Step), tym razem musiał uznać wyższość 22-letniego Holendra, który dzień wcześniej był trzeci. W Al Quwain tę lokatę na mecie zajął tym razem Welsford (Bora-hansgrohe).

Olav Kooij po 5. etapie UAE Tour

Z Polaków Stanisław Aniołkowski (Cofidis), który w czwartek finiszował na czwartej pozycji, kilkaset metrów przez metą został potrącony przez jednego z rywali. Stracił przez to równowagę i choć nie upadł, nie był już w stanie włączyć się do walki o czołowe lokaty. Zajął 22. miejsce.
Inny z Biało-Czerwonych uczestniczący w tegorocznej imprezie, Filip Maciejuk (BORA-hansgrohe), był 123. ze stratą 22 sekund.

W czołówce klasyfikacji generalnej bez zmian

W klasyfikacji generalnej nie zaszły zmiany. Jadący w koszulce lidera Vine wpadł na metę w głównej grupie i utrzymał prowadzenie z przewagą 11 sekund nad swoim rodakiem Benem O'Connorem (Decathlon AG2R La Mondiale).

Skrót wydarzeń z 5. etapu UAE Tour

Po pięciu etapach Maciejuk jest 71. - strata 11.27, a Aniołkowski plasuje się na 103. pozycji - 18.53 za liderem.
Siedmioetapowy wyścig w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zaliczany do cyklu World Tour, potrwa do niedzieli.