Jak zaczęła sezon, tak skończyła. Pikulik wygrała ostatni wyścig kobiecego World Touru

Mariusz Czykier

17/10/2023, 18:01 GMT+2

Daria Pikulik (Human Powered Health) wygrała jednodniowy wyścig Tour of Guangxi, kończący tegoroczną rywalizację w kobiecym World Tourze. Na 6. miejscu rywalizację ukończyła Marta Lach (Ceratizit-WNT). W pierwszej dwudziestce zostały sklasyfikowane jeszcze dwie polskie kolarki.

Daria Pikulik wygrała jednodniowy wyścig Tour of Guangxi

Tylko dwa podjazdy czekały na peleton na niespełna 145-kilometrowej trasie wyścigu. Szczyt drugiego z nich zlokalizowany był jednak 40 km przed metą, więc wspinaczka, pokonywana w umiarkowanym tempie, nie podzieliła peletonu. Do mety w Guilin, gdzie jednodniowy wyścig kilka godzin wcześniej startował, zmierzała cała grupa, szykując się na sprinterski finisz.

Ten należał do Pikulik, prezentującej pod koniec sezonu znakomitą formę. Kilka dni wcześniej dwukrotnie stawała na etapowym podium wyścigu Tour of Chongming Island, który ukończyła na 3. miejscu w klasyfikacji generalnej.

Sezon spięty klamrą

Co ciekawe, otwarcie kończącej się właśnie rywalizacji w najważniejszej dywizji kobiecego kolarstwa również należało do Pikulik. W połowie stycznia Polka wygrała 1. etap rozgrywanego w Australii wyścigu Tour Down Under.

Pikulik wygrała 1. etap Santos Tour Down Under kobiet

W wieńczącym sezon chińskim klasyku świetnie spisały się inne polskie zawodniczki. Lach była szósta, Karolina Kumięga (UAE Team ADQ) ukończyła wyścig na 15. miejscu, a trzy pozycje niżej została sklasyfikowana Marta Jaskulska (Liv Racing TeqFind).
Podium wyścigu Tour of Guangxi uzupełniły Włoszka Chiara Consonni (UAE Team ADQ) i Irlandka Mia Griffin (Israel Premier Tech Roland).