Romain Gregoire wygrał 5. etap wyścigu Dookoła Kraju Basków. Michał Kwiatkowski atakował

Akt. 05/04/2024, 18:31 GMT+2

Romain Gregoire (Groupama-FDJ) wygrał po finiszu z peletonu 5. etap wyścigu Dookoła Kraju Basków. Na ostatnich metrach w miejscowości Amorebieta-Etxano Francuz o centymetry wyprzedził Wenezuelczyka Orluisa Aulara (Caja Rural-Seguros RGA) i Niemca Maximiliana Schachmanna (Bora-hansgrohe). Swoich szans w odjeździe na ostatnich kilometrach próbował Michał Kwiatkowski (Ineos-Grenadiers).

Romain Gregoire wygrał 5. etap Wyścigu dookoła Kraju Basków

W piątek uczestnicy wyścigu mieli do pokonania 176 km pagórkowatej trasy z Vitorii-Gasteiz do Amorebiety-Etxano. W jej drugiej części nie zabrakło sztywnych, choć dość krótkich podjazdów. To musiało wpłynąć na liczbę zawodników walczących o końcowy triumf. Na mecie uszczuplony peleton liczył raptem 34 kolarzy.

Najszybszy z nich okazał się Gregoire, choć o jego zwycięstwie rozstrzygnąć musiał fotofinisz.

Romain Gregoire po wygraniu 5. etapu Wyścigu dookoła Kraju Basków

Aktywny Kwiatkowski

Polskich kibiców cieszyć może postawa Kwiatkowskiego. Polak uczestniczył w 5-osobowej ucieczce i wygrał ostatnią lotną premię dnia (26 km przed metą). Gdy grupa zasadnicza przyspieszyła, wyrwał do przodu na ostatnim kategoryzowanym podjeździe wraz Remym Rochasem (Groupama-FDJ). Niestety 14 km przed metą nie wytrzymał jego tempa. Następnie obu kolarzy wchłonęły kolejne goniące ich grupy.

Atak Kwiatkowskiego 16 km przed metą 5. etapu Wyścigu dookoła Kraju Basków

Ostatecznie "Kwiato" by 84. ze stratą niemal 6 minut do najlepszych. W klasyfikacji generalnej spadł z 25. na 71. miejsce.
Liderem wyścigu pozostał Duńczyk Mattias Skjelmose (Lidl-Trek). Na drugie miejsce, dzięki bonifikacie na mecie, awansował Schachmann. Niemiec traci do niego 2 sekundy.

Najważniejsze wydarzenia 5. etapu Wyścigu dookoła Kraju Basków

Złamany obojczyk Landy

Na piątym etapie doszło niestety do kraks w peletonie. Z wyścigu został wycofany m.in. Hiszpan Mikel Landa, którego służby medyczne zabrały z trasy na noszach i w kołnierzu ortopedycznym. Jego grupa Soudal-Quick Step poinformowała, że stwierdzono u niego złamanie obojczyka.

Mikel Landa został zabrany do szpitala z trasy 5. etapu Wyścigu dookoła Kraju Basków