Pogaczar triumfuje w ostatnim monumencie sezonu. Hat-trick Słoweńca

Akt. 07/10/2023, 20:27 GMT+2

Słoweniec Tadej Pogaczar po raz trzeci z rzędu zwyciężył w kolarskim klasyku Il Lombardia. Lider ekipy UAE Team Emirates w sobotę wygrał słynny wyścig po samotnej ucieczce. Podium w ostatnim monumencie sezonu uzupełnili Włoch Andrea Bagioli (Soudal-Quick Step) i rodak triumfatora Primoż Roglicz (Jumbo-Visma).

Tadej Pogaczar wygrał Tour of Lombardia

Il Lombardia to jedna z najważniejszych jednodniowych rywalizacji w kolarskim kalendarzu obok wiosennych Mediolan-San Remo, Ronde van Vlaanderen, Paryż-Roubaix i Liege-Bastogne-Liege. W Wyścigu Spadających Liści, nazywanym tak z uwagi na jesienną porę jego rozgrywania, kolarze mieli do pokonania 238 km z Como do Bergamo.

Skurcze nie zatrzymały Pogaczara

Jadący w kilkuosobowej grupie Pogaczar zaatakował na zjeździe około 30 km przed metą i wypracował sobie prawie 40-sekundową przewagę, zanim droga znów stała się płaska. Dziesięć kilometrów przed końcem trasy różnica czasu wynosiła już ponad minutę. Nie powstrzymał go też stromy podjazd o długości ok. półtora kilometra i ostatecznie dwukrotny triumfator Tour de France samotnie przekroczył metę.

Przed ostatnim podjazdem Słoweńca zaczęły łapać skurcze, ale mimo grymasu bólu na twarzy nie zmniejszył tempa, a nawet powiększył przewagę nad grupą pościgową o kilka sekund.
W sprincie o drugie miejsce Bagioli (Soudal-Quick Step) na ostatnich metrach wyprzedził Roglicza (Jumbo-Visma). Obaj stracili do zwycięzcy 52 sekundy.
Pogaczar jest trzecim kolarzem w historii imprezy, który triumfował w trzech kolejnych latach. Wcześniej dokonali tego Fausto Coppi (czterokrotnie, 1946-49) oraz Alfredo Binda (1925-27). Włosi jako jedyni odnieśli więcej niż trzy zwycięstwa - odpowiednio, pięć i cztery.
- Zwyciężyć po raz trzeci w trzecim starcie - to coś fantastycznego i niewiarygodnego. Ukończenie tego wyścigu solo było moim marzeniem. W końcówce bardzo bolały mnie nogi. Najpierw łapały mnie skurcze w prawej, a potem w lewej nodze. Przez chwilę myślałem, że już po mnie - przyznał 25-letni Pogaczar.

Tadej Pogaczar po wygraniu Tour of Lombardia

Jego kolega z teamu Rafał Majka zajął 25. miejsce ze stratą 3.43. Drugi z Polaków w stawce Kamil Małecki (Q36.5 Pro Cycling Team) nie ukończył wyścigu.