Stanisław Aniołkowski na podium 13. etapu wyścigu Giro d'Italia

Akt. 17/05/2024, 18:22 GMT+2

Stanisław Aniołkowski z ekipy Cofidis w piątek wywalczył w Cento drugie miejsce na 13. etapie kolarskiego wyścigu Giro d'Italia. Szybciej z peletonu finiszował tylko najlepszy sprinter w stawce Włoch Jonathan Milan (Lidl-Trek). Różową koszulkę lidera zachował Słoweniec Tadej Pogaczar z UAE Team Emirates.

Jonathan Milan wygrał 13. etap Giro d'Italia, Stanisław Aniołkowski drugi

Aniołkowski był bardzo bliski triumfu. W piątek przegrał tylko z Milanem, który odniósł trzecie etapowe zwycięstwo w tegorocznej edycji, a trzeci linię mety minął Niemiec Phil Bauhaus (Bahrain-Victorious).

Stanisław Aniołkowski po 13. etapie Giro d'Italia

Po raz ostatni Polak był tak wysoko na etapie Giro w 2012 roku, gdy drugą lokatę w Asyżu zajął Bartosz Huzarski. Jedynym polskim zwycięzcą etapowym pozostaje Lech Piasecki, który w latach 1986-1989 wygrał pięć odcinków.

Życiowy sukces Aniołkowskiego

Debiutujący w Giro 27-letni Aniołkowski potwierdził, że jest bardzo dobrym sprinterem. Wcześniej dwukrotnie plasował się w pierwszej dziesiątce płaskich etapów, na ósmym i dziewiątym miejscu, a w Cento uzyskał najcenniejszy wynik w karierze. Na ostatnich metrach osiągnął nawet większą prędkość niż Milan, ale musiał odrabiać dystans i nie dał rady go wyprzedzić.

Wyniki 13. etapu, Riccione - Cento (179 km):

1. Jonathan Milan (Włochy/Lidl-Trek) - 4:02.03
2. Stanisław Aniołkowski (Polska/Cofidis)
3. Phil Bauhaus (Niemcy/Bahrain Victorious)

Jonathan Milan po 13. etapie Giro d'Italia

W zawodowej karierze Aniołkowski odniósł pięć zwycięstw: po dwa na etapach wyścigów niższych kategorii w Rumunii i w Grecji oraz mistrzostwo Polski ze startu wspólnego w 2020 roku w Kazimierzy Wielkiej.
Piątkowy etap nie wniósł żadnych zmian w czołówce klasyfikacji generalnej. Pogaczar, który prowadzi od drugiego dnia wyścigu i podobnie jak Milan wygrał trzy etapy, ma przewagę 2 minut i 40 sekund nad Kolumbijczykiem Danielem Martinezem (Bora-hansgrohe) oraz 2 minuty i 56 sekund nad Brytyjczykiem Geraintem Thomasem (Ineos Grenadiers).

Najważniejsze momenty 13. etapu Giro d'Italia

W sobotę odbędzie się etap jazdy indywidualnej na czas na płaskiej trasie z Castiglione delle Stiviere do Desenzano del Garda (31,2 km).