Fenomenalne Francuzki wyszarpały złoto w sztafecie mieszanej. Polska blisko podium

Mariusz Czykier

Akt. 21/09/2023, 17:05 GMT+2

Reprezentacja Francji wywalczyła tytuł mistrzów Europy w kolarskiej sztafecie drużyn mieszanych. Srebro zdobyli Włosi, a brązowe medale zawisły na piersiach kolarek i kolarzy z Niemiec. Polska sztafeta zajęła piąte miejsce, ze stratą 39.16 do zwycięzców.

Polska sztafeta mieszana zajęła 5. miejsce w jeździe na czas na ME

Na starcie sztafety mieszanej stanęło osiem drużyn, ale w zasadzie oprócz Ukrainy w stawce znalazła się większość europejskich kolarskich potęg, choć nie wszystkie wystawiły najmocniejsze składy. Zabrakło Duńczyków i Słoweńców, którzy do holenderskiego Drenthe nie wysłali swoich ekip.
Polacy wystartowali jako trzeci zespół. Michał Kwiatkowski, Maciej Bodnar i Piotr Brożyna od początku narzucili mocne tempo. Na zmianie, zlokalizowanej w połowie mierzącej 38,6 km trasy, zameldowali się ze sporą przewagą nad Belgami i Ukraińcami.

Kwiatkowski i Bodnar na mecie jazdy na czas drużyn mieszanych na ME

Biało-Czerwoni lepszy czas mieli również od Szwajcarów, osłabionych nieobecnością Stefana Kuenga, który dzień wcześniej uległ poważnemu wypadkowi na trasie indywidualnej jazdy na czas.
Bezkonkurencyjni na męskiej zmianie okazali się Włosi, którzy aż o 20 s wyprzedzili Francuzów i o 26 s Niemców. Biało-Czerwoni na półmetku mieli ostatecznie piąty czas, tracąc do liderów 43 s.

Dobra, równa jazda Polek

Kobieca zmiana, którą tworzyły Marta Jaskulska, Karolina Kumięga i Katarzyna Niewiadoma, jechała bardzo mocnym tempem, ale była w stanie odrobić tylko część strat do najgroźniejszych rywalek. Linię mety Polki minęły z czasem 45:02.88 i odtąd mogły już tylko czekać na to, co zrobią reprezentantki innych sztafet.

Przez długi czas wydawało się, że na włoską sztafetę nie będzie mocnych. Kolarki z Italii straciły co prawda kilka sekund z wypracowanej przez kolegów przewagi, ale były blisko wygranej. Do czasu, aż na mecie zameldowały się Francuzki.
Na półmetku traciły do Włoszek ponad 20 s, co wydawało się stratą nie do odrobienia. Ale Audrey Cordon Ragot, Cedrine Kerbaol i Juliette Labous pojechały fenomenalnie i na mecie okazały się szybsze od włoskich kolarek.
Na trzecim miejscu rywalizację ukończyła sztafeta Niemiec. Polska ze stratą 39.16 zajęła ostatecznie piąte miejsce. Do podium zabrakło 17 sekund.

Od piątku rywalizacja ze startu wspólnego

W piątek na trasie czempionatu w Drenthe w wyścigach ze startu wspólnego rywalizować będą kolarki i kolarze do lat 23. Elita o medale mistrzostw Europy walczyć będzie w sobotę (kobiety) i w niedzielę (mężczyźni).